Kartel Faizi Davası Zaman Aşımı

Bankalar arasında hukuka aykırı olarak kendi aralarında 12 bankanın anlaşmaları sonucu 21.08.2007 ve 22.09.2011 tarihleri arasında kartel faizi olarak bilinen faizlerin yüksek orandan piyasaya sunulmasının ardından, kartel faizi hakkında davalar açılmaya başlanmıştır. Ancak bankalar ne kadar haksız görünse de ortaya zaman aşımı kurallarını atacaklardır. Bu nedenle bu 12 bankadan kredi çekenler, kartel faizi davasında zaman aşımı sürelerini merak edebilir.

Kartel Faizi Davası Zaman Aşımı

Avukatlar aracılığı ile yapılan görüşmelerde kartel faizine maruz kalanların, 12 bankadan birinden kredi çekmiş ise kesinlikle dava etmelerini önermektedirler.

Normalde bankalar zaman aşımı olarak bu kredilerde 2 ve 5 yıllık bilgilerin geçersiz kaldıklarını dile getireceklerdir. Sizlerin yapacağı görüşmelerde şube içinde bu bilgiyi vererek sizleri yanılgıya düşürebilir. Ancak avukatlardan aldığımız bilgiler neticesinde bu sürecin kredi çekildikten +10 yıllık bir süreci kapsayacağını açıklamışlardır. Yani kartelin uygulandığı dönem olan 21 Ağustos 2007 tarihinin zaman aşımı 21 Ağustos 2017 olacaktır. Bu yıl içinde başvuruların yapılması gerekiyor. Bireylerin bankalardan almış olduğu kredilerin fazla tutarlarını geri almak için ellerini çabuk tutmaları gerekiyor.

Kartel Faizi Davalarına Bakan Mahkeme

Gelen soruların başında acaba kartelin uygulandığı bankayı nereye şikayet edeceğinizi belirtenlerin sayısı fazla. Bununla beraber bankadan o tarihlerde kredi çekmiş iseniz kesinlikle kartel faizine maruz kalmışsınızdır. Bu nedenle tavsiyemiz hızlı olarak tüketici mahkemelerine dava açmanız gerekiyor. Sulh veya ağır ceza değil, tüketici mahkemesi olmalıdır. Zaten adliyeye gittiğinizde danışmandan konu hakkında bilgi alabilir ve sizlerin yönlendirilmesi sağlanacaktır.