Katılım Hesapları Nasıl Açılır, 2017 Katılım Bankaları

Vadeli hesap olarak da adlandırılan katılım hesapları ile bankanın zarar veya kar elde etmesine bağlı olarak, paranız değer kazanmaktadır.

Katılım hesabı belirlenen vade sonunda kar yada zarara ortak olunan çeşitli bankaların katılım biriminde açılan bir nevi vadeli hesaplardır. Tek fark vade sonunda hem kara hem de oluşabilecek zarara ortak olmak demektir. Genellikle de zarar edilmez. Vadeli hesaptan diğer bir fark da vade sonunda alınacak miktarın belli olmamasıdır.

Katılım bankası ya da katılım kuruluşunun iştiraki olan kuruluşlarının getirilerine bir nevi ortak olma durumudur. Oluşturulan fonların getirileri vade sonunda yatırım oranında paylaşılmaktadır.

Katılım Hesapları Nasıl Açılır

Katılım bankasının ilgili birimini TC kimliği ile başvuran herkes hesap açabilir. Gerekli bilgiler ilgili kişiye sunularak hesap açılmakta şartlar karşılıklı belirlenmektedir. Yatırılacak miktar ve süre belirlendikten sonra yatırım araçları belirlenir. İlgili bankanın bir araya getirdiği fonlar bir sepette toplanır. Belirlenen süre sonunda elde edilen net kar yada zarar kişinin cari hesabına yansıtılır yada yeniden değerlendirilerek yeni bir katılım hesabı açılır ve yatırıma devam edilir.

Piyasada katılım hesabı açılabilen pek çok bankanın ve yatırım kuruluşunun katılım bankası yada katılım hesabı açılabilen birimi mevcuttur. Ülkemiz yasalarına göre oluşturulan kurallar çerçevesinde katılım hesapları kabul edilmektedir. Fon sepetleri ve ortak olunan iştiraklerin fonları değerlendirilerek vade sonunda genellikle belirli oranlarda kar getirileri müşterilere yansıtılmaktadır.

Mevduat bankaları bünyesinde ismi faiz olan getiriler katılım bankalarında kar zarar ortaklığı olarak değerlendirilmektedir. Yine bir vade söz konusudur. Vade bitiminde istenirse yeniden yeni fon ve vadeyle değerlendirme yapılır. İstenirse elde edilen kar cari hesaba aktarılabilir. Her iki durumda da elde edilen bir getiri mevcuttur ve bankacılık kuralları ve kanunları çerçevesinde değerlendirilmektedir.

2017 Katılım Bankaları Hangileri ?

Bu bankaların hangileri olduklarına aşağıdan bakmak mümkün !

  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası