Kobi Danışmanlığı Sınavı 2017

Kobi demek küçük veya orta ölçekli genel işletmelerin baz alınmasıdır. Burada bir bakkal sahibi de kobi görevini üstlenebilir. Yani yeni bir işyeri kurmak isterseniz önceliğiniz kobi eğitimini almanızdan yanadır. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz bir işletme sahibi hiç bilmediği bir sektöre girdiğinde o sektörde başarılı olması kısa sürede imkansızdır. Bu nedenle ya zamanla o işi benimseyecek ya da kısa sürede onun eğitimini alarak gerçek bir kobi olmayı başarması gerekiyor. İşte burada devreye kobi danışmanı girmektedir. Kobi danışmanı olarak bireyler yol ve yordam göstererek bireylerin konu hakkında eğitimlerini sağlamaktadır.

Kobi Danışmanlığı Sınavı

Eskiden hemen herkes bir kobi danışmanı olabilirken veya kendini o şekilde gösterebilirken artık bu işler kobi danışmanlığı sınavı ile mümkün. Bunun için öncelikle bu sınavı başarılı bir şekilde geçmeniz gerekiyor. Yani belge sahibi olmadan hiçbir firmada iş başvurusu yapamayacağınız gibi firmalarda bu belgeye sahip olmayanları işe almayacak!

Kosgeb ve İŞKUR tarafından ortak alınan kararlar doğrultusunda kobilerin ekonomik açıdan kazanımlarını korumak ve iş yerlerini düzenli bir şekilde büyütmek adına artık kobi danışmanlığı zorunlu hale getirildi.

Kobi Danışmanlığını Veren Kurumlar

Türkiye’de KOBİ Danışmanı alanında, TÜRKAK ve MYK’dan akredite edilmiş tek kurum, Sakarya Üniversitesi-Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAÜSEM) olması sebebi ile belgelendirme sınavını da SAÜSEM yapıyor.

Kobi danışmanlığı sınavını ülkemizde birkaç üniversite yapmaktadır. Bunlardan en önemlisi Sakarya Üniversitesi gelmektedir. Geçen gün yani 11 şubat 2017 tarihinde son sınav yapılmıştır. Sınav başvurusu şartlarına bakıldığında her hangi bir okul mezunu olabilirsiniz. Yani şaşalı bir şartın olmadığını belirtelim.Sınav ücreti ise 1200 lira tutarında.

Kobi danışmanlığı Sınav Konuları 2017

Sınav seviye-6 olarak yapılıyor yani iki aşamadan oluşuyor. Hem teorik hem de performans olarak görülmektedir.

1-Teorik Sınav Konuları
Teorik sınav kapsamında, adayların sorumlu tutulduğu dersler ve kapsamları aşağıdaki gibi belirlenmiştir:
*İş Sağlığı ve Güvenliği, Çevre Koruma, Kalite Ve Mesleki Gelişim (20 soru)
*İş Organizasyonu, Müşteri İlişkileri Ve Hizmet Öncesi Hazırlık (25 soru)
*KOBİ Danışmanlığı Hizmetine İlişkin Süreçlerin Yürütülmesi
-İşletme Yönetimi (30 soru) (Temel İşletme Kavramları, İşletme Stratejileri,
Stratejik Yönetim, İşletme Analizi vb.)
-Finans (20 soru), (Finansal Yönetim Kavramları,Bütçe,Finansal Tablolar,Finansal Ve Ekonomik Analiz, Yönetim Muhasebesi vb.)
-İnsan Kaynakları (20 soru), (İnsan Kaynakları Yönetimi Kavramları, İstihdam Ve Çalışma Yönetimi, Ücret, Performans Yönetimi, vb.)
-Pazarlama ve Satış (20 soru), (Pazarlama Stratejileri, Satış ve Satış Yönetimi
Müşteri Memnuniyeti, Pazarlama Araştırması Yöntemleri/Teknikleri vb.)
-Üretim (20 soru), (Üretim Yönetimi Kavramları, Süreç Yönetimi, Kalite Yönetimi,
Lojistik Ve Tedarik Yönetimi vb.)

2-Performans Sınav Konuları
Adayların performans sınavı kapsamında sorumlu tutuldukları dersler ve kapsamları Sakarya Üniversitesi tarafından şu şekilde belirlenmiştir; “İşletme Yönetimi, Finans, İnsan Kaynakları, Pazarlama ve Satış, Üretim, alanlarında, örnek olaya dayalı uygulamalı olarak gerçekleştirilmektedir.”
Kobi Danışmanlığı Pazarlama Alanı Örnek Uygulama Sınav Senaryosu İçin

Başvurular için burayı takip ediniz. http://basvuru.sakarya.edu.tr/HizliSin/1165