Konut Kredisi Başvurusu, Kredi Nasıl Hesaplanır?

Kredi türleri arasında en fazla tercih edilen ev sahibi olmak için ev kredisidir. Konut kredisi başvurusu ve kredi hesaplama konusunda detaylar ve de merak edilen tüm etkenleri buradan öğrenebilirsiniz.

Her şeyden önce konut kredisinin ne olduğunu bilmek gerekir. Konut kredisi yeni bir konut almak isteyen bireye alacağı evi teminat göstermesi karşılığında verilen tüketici kredisi şeklidir.

Konut Kredisinin Başvurusu Yapıldığında Nasıl Değerlendirilir?

Kredi alabileceğiniz her banka ya da kurumun kendine has kuralları ve kriterleri bulunmaktadır. Fakat bu kurumların genel olarak koyduğu kriterler ve kurallar birbirine benzemektedir. Başvuru sahibinin kredi geçmişi çok önemlidir. Buna bağlı olarak kredi notu belirlenir ve ilgili kurumlar buna göre değerlendirme yaparlar. Daha önceki kredi kullanımlarında yaşanan problemler yeni alınacak kredilerde de değerlendirmeye alınır. Genel olarak aranan diğer kriterlerden bir diğeri ise başvuru sahibinin aylık geliridir. İlgili kurumlar krediyi ödemeye yeterliliği olup olmadığını araştırırlar. Son olarak aranan kriter ise kredi çekilecek konutun özellikleridir. Alınacak konut bazı şartları taşımak zorundadır.

Konut Kredisinin Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çağımızda internet üzerinden konut kredisi başvuruları yapılabildiği gibi ilgili kredi veren kurumların şubelerinde de başvuru yapılabilmektedir. Kredi veren kurumların web sitelerine göz atarak bu konuda detaylı bilgi edinmek mümkündür. Yapacağınız kredi başvurularında gelirinizi gösteren belge isteyeceklerdir. İstenen diğer belgeler ise kimlik bilgileriniz ve kredi çekilecek konutun tapusu kat mülkiyeti gibi belgelerdir. Eksiklerinizi tamamladıktan sonra en yakın kredi kurumuna başvurabilirsiniz. İlgili kredi kurumu şubesinde ya da web sitesinde başvuru formu doldurulduktan sonra kısa bir sürede size dönüş sağlayarak cevap verecektir.

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Her kredi kurumunun kredi hesaplama yöntemi farklıdır. Hesaplama konusunda bilmeniz gereken en önemli nokta faiz oranlarıdır. Faiz oranı ne kadar düşük olursa ödenecek faiz o kadar düşük çıkar. Bununla beraber istenilen vade uzunluğu da ödenecek faiz miktarını etkiler.

Geri Ödeme Planı Nedir?

Kredi başvurusu sonucunda kredi kurumuyla başvuru yapan kişi arasında yapılan anlaşmaya göre vade bilgileri, faiz oranı, taksit tutarı, fonların ve vergilerin içinde bulunduğu belgedir.