Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Zaman Düşecek

Konut kredisi diğer adı ile ev kredisi, çekmek isteyenlerin dikkat ettiği faiz oranlarıdır. Faiz oranları ne zaman düşecek diye her ay bu kredi tüm bankalardan sorgulanmakta ve kıyaslanmaktadır.

Günümüzde kredi kullanan kişi sayısı oldukça fazladır. Bir iş yerinde en az 6 ay sigortalı olarak çalışmak şartı ile bankalardan ihtiyaç kredisi kullanılması mümkündür. Tabi burada kredi notunun da düşük olmaması gerekmektedir. Bu durumda her sigortalı çalışan kredi kullanabilir diye bir durum söz konusu olamaz.

Bankaların kredi faiz oranlarının yüksek tutulması sayesinde konut kredisi kullanmak isteyen kişiler, bankaların kredi kampanyalarını sıklıkla takip etmektedirler. Bayram ya da yılbaşı gibi özel günlere istinaden düzenlenen faiz oranları ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Ev almak için konut kredisi kullanılacağı zaman çok iyi düşünülerek karar verilmelidir. İhtiyaç kredisine göre ödemeleri daha fazla olan konut kredilerinin vade sayıları da çok fazla olmaktadır. Örneğin; ihtiyaç kredisi maksimum 48 ay vade ile yapılırken, konut kredisi 120 Ay’a kadar çıkmaktadır. Konut kredisi kullanmak isteyen kişiler için gerekli olan evraklar; alacakları dairenin tapusuna, her iki tarafın kimliklerine ve krediyi kullanacak olan kişinin gelir belgesine ihtiyaç duyulmaktadır. Harici olarak konut kredisinde alınacak olan dairenin %20 oranında fiyatının alıcı kişi tarafından peşin ödenmesi gerekmektedir.

konut kredisi faiz oranları

konut kredisi faiz oranları

Konut kredisi kaç gün içinde onaylanır gibi soruların cevabını arayan kişiler için ise; bu sürenin 3-5 iş günü kadar sürmesi ihtimaller arasındadır.  Kira vermekten artık sıkılan, kira ödeyeceğime kendi evimin borcunu ödeyerek ev sahibi olurum diyen kişiler için konut kredisi kullanması mantıklı bir işlemdir. Ancak, ödeme bütçenizi iyi ayarlamanız ve yine bütçenize göre ev satın almanız tavsiyelerimiz arasındadır.

Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Zaman Düşecek

Yapılan görüşmelerde 2016 sonlarına doğru biraz daha aşağı çekilme söz konusu olmuştur. Genelde en dip faiz oranı bir kaç bankada %0.90 oranındadır. Daha da ev kredisi faiz oranları düşer mi, soruların net cevabı bu yıl için kesinlikle düşmeyecektir.