KOSGEB Genç Girişimci Kredisi Başvuruları 2017

Kosgeb tarafından genç girişimcilerin iş sahibi olmaları ve mevcut iş yerlerini büyütmeleri için verdikleri karşılıksız kredilerden herkes yararlanabiliyor.

Kosgeb Nedir ?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı kısaltması olan kosgeb, rekabetin artmasına bağlı olarak iş türünde artışa ve fiyat dengesinin oturması için yeni iş yerlerini açmak isteyen bireylere destek vermek için kurulmuştur.

Aynı zamanda kosgeb bir kamu kurumu olmakla beraber vermiş olduğu destek ödemelerini sürekli olarak denetlemektedir.

Son yıllarda yeni bir proje ile iş kurmayı hedefleyen genç girişimcilerin bütçe konusundaki en büyük destekçisi KOSGEB! Peki KOSGEB genç girişimci kredisine nasıl başvuru yapılır?

Kosgeb Kredi Başvuruları 2017

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) başlattığı girişimci eğitimleri ile, hem firmanızı kurma aşamasında ihtiyacınız olan maliye, yönetim gibi alanlarda eğitim veriyor, hem de eğitimi başarı ile tamamlayan genç girişimcilere hibe ve kredi desteği sağlıyor. Peki bu genç girişimci kredisi için nasıl başvuru yapacaksınız? Bu sorunuza cevap vermek için KOSGEB’in tüm gelişme aşamalarını sizlere aktaracağız.

  • Eğitim Aşaması

KOSGEB bünyesinden kredi desteği veya hibe desteği edinebilmeniz için öncelikle KOSGEB’in hazırladığı, tamamıyla ücretsiz olan ve yaklaşık 70 saat kadar süren KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri’ne katılmanız gerekiyor. Bu eğitimleri KOSGEB’e ait internet sitesinden takip edebilirsiniz. Aynı zamanda KOSGEB, lisans veya önlisans eğitiminiz sırasında minimum 56 saat girişimcilik dersi almış olmanızı da önemseyerek, bu durumda herhangi bir eğitim şartı aramıyor.

Katıldığınız eğitim veya tamamladığınız minimum 54 saatlik olan ders zorunluluğu sonrasında Girişimci Sertifikanız tarafınıza teslim ediliyor.

  • Planlama Aşaması

KOSGEB’den hibe veya destek alabilmeniz için en önemli adımlardan birisi planlama aşamasıdır. Bu aşamada eğitim esnasında öğrendiğiniz iş planı hazırlama yöntemi sayesinde planınızı hazırlayabilirsiniz.

kosgeb başvurusu nasıl yapılır

Aynı zamanda bu planı hazırlamak için detaylı bilgi yine KOSGEB’in internet sitesinde mevcut.

  • Başvuru Süreci

Eğitiminizi aldınız, iş planınızı hazırladınız. Şimdi sıra KOSGEB’e destek başvurusu yapmaya geldi. Bu aşamada iş planınız ve diğer gerekli belgeleriniz ile birlikte KOSGEB birimine giderek başvuru yapmanız gerekmektedir. Yaptığınız bu başvuru ön değerlendirme aşamasında bilgi, belge ve şekil yönü ile değerlendirmeye alınır. Ön değerlendirme tamamlandıktan hemen sonra, proje planınız kurula sunulur.

KOSGEB kurulu, bu aşamada bütçe imkanınız başta olmak üzre, teknoloji ile alakalı olması, yenilikçi olması, katma değeri yüksek ürün veya hizmet üretebilmeniz gibi kriterlere göre projenizi değerlendirir.

  • Veritabanı Kaydı

Başvuru sürecindeki kurul aşamasını geçtikten hemen sonra, kullanıcı adı ve şifreniz ile birlikte e-kobi sistemine kayıt olmanız gerekmektedir. Bu veritabanına kayıt olduktan sonra Kobi Beyannamesi dldurarak, evraklarınızın asıllarını, fototokopileri ve vergi levhanız ile birlikte, birimin sizden talep edebileceği diğer belgeler(nüfus cüzdanı, ikâmet belgesi vs.) ile birlikte KOSGEB’e teslim etmeniz gerekmektedir.

  • Mutlu Son

Yukarıda bahsettiğimiz 4 aşamayı sıkıntısız bir şekilde tamamlamış olursanız, KOSGEB hibe ve kredi olanaklarından faydalanmak için önünüzde hiçbir engel kalmamış demektir.