Kosgeb Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?

Kosgeb girişimcilik sertifikası adını duyanlar hemen bu krediden yararlanmak için bunu almanın nasıl olacağını merak etmektedir. Girişimcilik sertifikası alarak sizlerde işinizi kurabilir ve devletin vereceği hibe desteklerinden karşılıksız olarak yararlanabilirsiniz.

Kosgeb Nedir?

Öncelikle kosgebin ne anlama geldiğini açıklayarak, sizlere yardımcı olalım. Kosgeb ; küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişimini saplayan bir yapıdır. Devlet genelde her yıl farklı aylarda kosgeb destekleri ile esnaflara veya gençlere faizsiz kredi desteği sunarak, onların iş girişimine girmelerini sağlamaktadır. Ne kadar çok kaliteli ve işini bilen işçi gücü olursa, işveren tarafından daha kaliteli bir işçi sınıfı oluşturulması sağlanabilir.

Kosgeb Girişimcilik Sertifikası

Bilmeniz gereken en önemli detay bu sertifika olmadan devletin hibe veya kredilerinden yararlanamazsınız. Bu nedenle kursa gittikten sonra başarılı olanlara kosgeb girişimcilik sertifikası verilir.

Uygulamalı girişimcilik eğitimi adı altında verilecek olan bu kursa kayıtlar genelde 3 ayda bir olarak il veya ilçelerde bulunan halk eğitim evlerinde veya özel kurs veren firmalardan alınabiliyor. Bu kursların hedef noktaları KOSGEB hizmet merkezleri ve KOSGEB’in işbirliği içinde bulunduğu kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenmektedir. Sizlere en yakın kosgeb yerlerine ulaşmak için kosgeb.gov.tr internet adresine girerek haritadan seçebilirsiniz.

Sadece kursları baz almayınız zira işkur tarafından da bu kurs verilmektedir. Sizlere daha iyi yardımcı olmak adına işkur tarafından sağlanan kurslara da katılabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenlere bakmak istediğimizde

  • İŞKUR’a kayıtlı olmanız gerekiyor.
  • 18 yaşını tamamlamış olmanız gerekiyor.
  • Girişimcilik eğitimi programı kapsamında yapılan eğitimlerin aynı modülünden daha önce yararlanmamış olmak
  • İŞKUR bünyesinde verilen ‘iş ve meslek danışmanlığı’ hizmetinden faydalanılarak olumlu görüş almış olmak gerekmektedir.
  • 70 saatlik Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini bitirdikten sonra aldığınız girişimcilik sertifikası, bu destek yürürlükte olduğu müddetçe geçerliliğini korur. Yani girişimcilik sertifikası aldıktan 4 sene sonra bile kurduğunuz bir işletme için eğer hala bu destek devam ediyorsa (uygulama esasları yürürlükte olduğu müddetçe) yeni kurduğunuz bir işletme için bu desteğe başvurabilirsiniz.

Yukarıdaki şartları sağladıktan sonra işkur’a giderek kayıt yapabilirsiniz.

Kosgeb Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?

70 saatlik hem ders hem de uygulamalı eğitim verilmektedir. Bu nedenle süreç 1/1,5 ay içinde tamamlanıyor. 4 farklı etken üzerinden değerlendirme yapılmaktadır. Bunlara bakmak istediğimizde

Kısım 1: Kosgeb tarafından kişinin girişimcilik özelliklerinin teste tabi tutulması, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri

Kısım 2: Kişi hakkında iş planı kavramının tanımı ve öğelerini anlama

Kısım 3: Kişi hakkında iş planı içeriğinin pekiştirilmesine yönelik atölye çalışmalarının yapıldığı uygulamalı kısım

Kısım 4: Kişilerin iş planının nasıl yazılacağı ve sunulacağının anlatıldığı kısım.