Kredi Borcu Ve Hapis Cezası

Kredi borcu ödenmezse, hapis cezası konusu çok ciddi üzerinde düşünülmesi gereken konulardan bir tanesidir. Kredi borcu ve hapis cezası, 2017 yılı dahilinde de yine gündemde olacağa benziyor…

“Kredi kartı borcunuz varsa ve bu borç için hapise girer miyim diye korkuyorsanız” bu endişeyle yaşayanlar için bir araştırma yaptık. Bu yazı endişe ve korkularınıza son vermek istiyorum. Öncelikle banka borcunuz varsa bu borç ödenmediği takdirde borcu kapatmanız için 90 gün bir süre verilir. Tabi bu zaman borcunuza gecikme faizi uygularlar.

Kredi Borcu Ödenmezseniz Hapis cezası yok

90 gün sürecinde borcunu ödeyemeyenler için verilen süre aşıldığı zaman idari takip sürecine gidilmektedir. Bu zamanda banka borcunuzu taksitlendirmek veya peşin ödenmesi için teklif sunar. Bu yapılandırma uygun görülür kabul edilirse yeniden yapılandırma yoluna gidilir. Fakat yapılandırma reddedilir veya kabul edildiği halde ödenmezse hukuki sürece gidilir ve bu defa yasal bir süreçte başlayabilir yeni bir yapılandırmaya gidilir.

Öncelikle yasal süreçleri başlamış olanların korkularını geride bırakmaları için bilgi vereyim. Banka borcunuz hapse girmenize kesinlikle neden olmaz. Anayasanın 38. maddesine göre kimse bir sözleşmeden doğan taahhüdü yerine getirmemek yüzünden özgürlüğünden mahrum bırakılmaz. Fakat dikkat edilmesi gerekeni konu var bunlar göz ardı edilmemelidir.

Banka Borcunuz Yüzünden Yasal Takip Başlarsa Neler olabilir?

Borcunuzu takip etmesi için bir avukata gidilirse onlar tarafından yoğun bir telefon trafiğine maruz kalırsınız. Sizi aradıklarında sık sık borcunuzu ödemezseniz hapse girerseniz derler. Kesinlikle dikkate almayın. Bu sadece sizi korkutup borcunuzu ödeteceklerini düşündükleri için uydurdukları bir yalandır Asıl sorun icra takibinin başlaması olayıdır Bu süreçte haciz memurları kapınıza gelir, maaşınızdan kesinti yapılır.

Kredi Borcu Yüzünden Hapis Cezası

Yalnızca bir şartla banka borcunuz yüzünden hapse girebilirsiniz. Eğer borcunuzu ödeyeceğinizi ibraz ettiğinizi gösteren icra müdürünün imzasının olduğu tutanak varsa bu tutanak belirtilen süre ya da taksitler ödenmezse 90 gün süre ile hapis yatmanız mümkündür.

Bu nedenle yasal takip sürecinde olanların avukatların vereceği ödeme planına borcu ödeme imkânına sahip değillerse hiç bir şekilde imza atmamalısınız.