Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mıdır

Kredi sicil, konularından biri de kredi borcu ödenmezse hapis cezası var mı sorusudur. Bu soru hakkında bir çok sorular gelmektedir tarafımıza, en net yanıtı buradan öğrenebilirsiniz. Bir çok kişinin aklında ;

kredi borcu ödenmezse ne olur,
kredi kartı borcu ödenmezse ne olur,
kredi borcu ödenmezse hapis cezası varmı,
banka borcu hapis cezası 2016,
kredi borcundan dolayı hapis cezası varmı,

şeklinde sorular geliyor akıllara. Bankalar ile yapılan ikili diyaloglarda bu sorunun resmi olarak en net yanıtını da yine buradan cevaplandıracağız.

Kredi Borcu Ödenmezse Neler Oluyor ?

Kredi başvurusunda bulunan bireyler, parayı alıp işine bakacaklarını zannetmektedir. Halbuki, kredi başvurusunda bulunduğunuzda bankanın tüm şartlarını kabul ettiğinizi imzanız ile beyan etmektesiniz. Ben parayı aldım ödemeyeceğim diye bir kaide bulunmuyor ne yazık ki. Bu yüzden bankalar, krediyi verdikleri şahsın taksitlerini zamanında yapmasını talep eder. Aksi takdirde ha bire, o kredinin faizini de ödemek zorundasınız.

Banka kredileri ile bilinen veya bilinmeyen bir çok konuların olduğunu belirtelim. Bilinmeyen noktalar ise kredi ödemelerinin zamanında yapılmaması veya hiç yapılmadığı takdirde hangi tür sorunların ortaya çıkabileceği ! Bunlardan en önemlisi banka borcunu ödemezsem hapis yatar mıyım ? Sorularıdır. Genelde bankacılık ürünlerine başvurduğunuzda bankacıya, bunu yönelttiğinizde hapsi yatabilirsiniz demektedir. Ancak işin rengi hiçte öyle değil aslında. Hani diyoruz ya işi bilmiyoruz işte işi bilmediğimiz için söz konusu bu bilgiyi de öğrenmek sizlerin karına olacaktır.

Banka borcu ödenmezse hapis yatar mıyım ?

Bu konu hakkında ” tüketici kanunları hükmü ” baz alınarak cevaplandırılması gerekiyor. İlgili mevzuat gereği, kişi banka borcunu ödemez ise kesinlikle hapis cezası çekmiyor. Ancak öyle bir kurtuldum ayaklarına girmeyin hemen….

Bankaların çoğu krediyi sizlere verirken, imza karşılığında krediyi vermektedir. Özellikle ev ve taşıt kredilerinde imza atılmadan kredinin bir kuruşunu dahi vermiyor. Sadece ihtiyaç kredilerinde imza verilmemektedir ancak o da bazı krediler için geçerli. Hani internet üzerinden başvuruyorsunuz ya işte ona hızlı kredi denilmektedir. Dolayısı ile krediniz onaylandığında imza atılmadan hızlıca banka hesaplarınıza yansır bu tutar. Sonrasında bu tutarı çekip harcayabilirsiniz. Bu gibi kredilerde imza atılmadığı için bankaların hiçbir yaptırımı olmaz. Bankalar bu konuda çözümü sigorta şirketinde aramaktadır zira krediyi sunarken, kredi sigorta ücretini sizlerden kesmektedir. Tüm ödemeyi sigorta şirketinden tahsil eder ve ortadan banka çıkar. Ortada kalan kişi siz ve sigorta şirketi olur. Bu durumda sigorta şirketi sizlerin üzerine gelir ancak bir şey olmaz gibi…

Banka kredilerine imza attığınızda işte o kötü olacaktır. Zira imzayı atan tüm sorumluluğu alan kişi veya kurumdur. Eğer üzerinize kayıtlı bir mal veya mal varlığı var ise banka onlara haciz bırakabiliyor. Yani hapis yatmayacaksınız ancak evinizdeki sizin üzerinize kayıtlı ne var ise banka haciz bırakabilir. Ev kredisi çekmiş iseniz zaten ev ipoteklidir dolayısı ile evi satamazsınız bankanın tüm şartlarını kabul ettiğiniz için banka, hızlı bir şekilde o evi satılığa çıkaracaktır. Ayrıca taşıt kredisi çekmiş iseniz o araçta ipotekli olacağından, onunda satışı yapılmaz ve banka onu da haciz edecektir.

Kredi Borcuna Karşılık Hapis Yatılır Mı ?

Evet bu soruyu soranların sayısı oldukça fazladır. Bir nevi bankayı dolandırıp sonra hapis yatar çıkar kurtulurum diyenler bu sorunun cevabını merak etmektedir. Ancak hiç bir bankanın amacı tüketiciyi kötü yollara sürüklemek değildir. Zira bankalar verdikleri paranın karşılığını almak ister yani tahsil yoluna gitmektedir. Hali ile tüketicilere hapis karşılığında kredi vermezler. Bireylerde hapsi göze alabilir ancak şu unutulmamalıdır özgürlüğünüz yok ise şerefin de olmadığını belirtelim. Ayrıca hapishanede 1 gününün bile geçirilmesinin çok zor olduğunu ve keşke borcum olmasaydı diyebilirsiniz. Gözünüz yanlış görüntülere aldanmasın arkadaşlar !