Kredi Borcum Var Banka Maaşıma El Koyabilir Mi?

Kredi borcu olanlar akıllarında olan sorulardan bazılarının cevaplarını aramakta. Bunlardan biri de; kredi borcum var maaşıma el koyabilir mi tarzında ki, sorular.

Herhangi bir sebepten dolayı kullanılmış olan banka kredilerinin zamanında ödenmesi gerekir. Fakat bazı sebeplerden dolayı bankadan kredi kullanmış olan kişiler kredi borçlarını ödeyemiyor. Bu durumlar karşısında bankanın bir takım yaptırım yapma hakları vardır.

Kredi Borcunu Ödemeyen Kişiye Banka Neler Yapabilir?

Eğer kullanmış olduğunuz kredi ile maaşınız yatırıldığı banka aynı ise maaş yatırıldığı gün banka otomatik olarak yatırılmamış olan kredi miktarını hesaptan çeker. Maaş alınan banka farklı ise kredi kullanılan banka maaştan kesinti yapamaz.

Yani eğer kredi kullandığınız bankadan maaş alıyorsanız ya da kredi kullandığınız bankada olan hesabınız var ise borçlu olduğunuz banka hesaptan borcunuz olan parayı çeker. Maaş aldığınız banka farklı ise gecikmiş olan kredi borcunuz için banka maaşınıza el koyamaz. Ödemediğiniz ilk taksitte banka sizi telefon ile arar ve cep telefonunuza mesaj gönderir. İkinci ödenmeyen taksitte yine aynı şekilde telefon ile arar ve cep telefonunuza mesaj gönderir. Sizden ödeme yapmanız için taahhüt ister.

Taahhüt Tarihini Geciktirmeyin

Eğer taahhüt ettiğiniz tarihte ödeme yapmazsanız ve kredi borcunuzun üçüncü taksiti gelmiş ise ve kredi borcunuzun üçüncü taksitini de ödemedi iseniz, kredi kullandığınız tarihte verdiğiniz iletişim adresinize banka tarafından ihtarname gönderilir. Gönderilen ihtarname de tarafınıza ödeme yapmanız için bir ay süre verilir.

Bu bir ayın sürenin için de ödeme yapılmadığı takdirde icra takibi başlatılır. İcra takibinin sonunda yine ödeme yapılmadığı takdirde banka tarafından icra dairesi aracılığı ile aylık yatan maaşınızın dörtte birine el konulur. Her ay bu dörtte bir oranında yapılan maaş kesintiniz kredi borcunuz bitene kadar icra dairesi aracılığı ile bankaya yatırılır.

Özetle kredi borcunuz var ise banka maaşınıza el koyamaz. Ödenmeyen kredi borcu için işleyiş yukarıda anlatıldığı gibi yapılır.