Kredi Borcunu Ödemezsem Hapis Cezası Var Mı 2017

Kişiler bankalardan kredi çekme aşamasında acaba kredi borcunu ödemezsem ne olur, kredi borcundan dolayı hapis cezası şeklinde soruları 2017 yılında da bizlere sormakta. Hali ile kesin bir cevap vermek için banka departmanları ile konuşup durum hakkında bilgi alınmasını sağladık.

Banka kredi borcu olanların borçlarını ödemedikleri takdirde kendilerine borçlarını ödemeleri için üç ay süre verilir. Aynı zamanda bu zaman süresince kişilerin borcuna belli oranda gecikme faizi de uygulanır.

Üç aylık süre içinde borcunu ödemeyenler için kendilerine verilen süre aşıldığı için bu kez idari takip aşamasına geçilir. Bu kapsamda bankaların kişilerin borcunu ödemeleri için yapılandırma teklifi sunduğu bilinir.

Kredi Borcu Yapılandırma İşlemi

Teklif edilen yapılandırmanın uygun görülmesi ve kabul edilmesi durumunda yeni bir ödeme yöntemine geçilir. Ancak yapılandırma kabul edilmezse veya kabul edildiği takdirde ödenmezse hukuki süreç başlatılabilir. Yasal sürecin başlaması ile yeni bir yapılandırma düzenlemesi ortaya çıkabilir.

Kişilerin ödemedikleri borçlarından dolayı haklarında yasal süreç başlatılırsa borçlarının hapis cezasına neden olmadığı bilinir. Bu kapsamda kişilerin banka borçlarından dolayı hapse girmesi söz konusu değildir. Anayasanın 38.maddesine göre kimsenin bir sözleşmeden doğan taahhüdü yerine getirmediği takdirde özgürlüğünden mahrum bırakılmayacağı yer alır.

Bankaların kişilerin borcunu takip etmeleri için hukuk firmalarına ya da avukatlara başvurması kişilere farklı şekillerde sıkıntı yaratabilir. Hukuk firmalarının ya da avukatların, kişileri sık sık arayarak banka borcunu ödemeleri konusunda ısrarcı bir tavır takınmaları muhtemeldir. Hatta bu kişilerin banka borcu olan kişilere borçlarını ödemedikleri takdirde hapse girebileceklerini de söyledikleri zaman zaman görülür. Bunun hukuki açıdan yasal bir dayanağı yoktur. Bu nedenle kişilerin bu tür sözlere itibar etmemeleri gerekir.

Kredi Borcuna İcra Takibi

Banka borçlarının ödenmemesi hakkında kişilerin karşılaşabilecekleri en kötü durum, icra takibinin başlamasıdır. Böylelikle icra memurlarının banka borcu olan kişilerin evlerine geldiği bilinir. Üstelik banka borçluları olan kişilerin bankadaki hesaplarına el konularak maaşlarından da kesinti yapıldığı görülür. Sadece bir istisna ile kişilerin banka borcu nedeni ile hapse girmesi mümkündür. Kişilerin borcunu ödeyeceklerini gösteren ve icra müdürünün imzasının bulunduğu tutanakta belirtilen süre içinde borcunu ödememeleri durumunda 90 gün hapis yatmaları mümkündür.