Kredi Erken Ödendiğinde Neler Olabilir?

Banka kredisi çektikten bir kaç ay sonra kredi erken ödendiğinde bazı bankalar ceza verebiliyor veya erken ödeme indirimi hakkında bilmediğiniz kilit bilgiler oluşabiliyor. Birçok birey banka kredilerine başvurma amaçlarından biri, lazım olan veya eksik kalan tutarı tamamlamak içindir. O gün paraya sıkıştınız ve parayı bulmak istediğinizde soluğu banka şubelerinde arayabilirsiniz. Bankalar ile masaya oturup, gerekli olan parayı kredi çekerek tamamladınız. Ancak krediyi hallettikten sonra aradan çok zaman geçmeden gerekli olan parayı bulduğunuzda, bankaya giderek kredinizi kapattırmak veya var olan borcunuzu erken ödemek isteyebilirsiniz. İşte bu durumda farklı senaryolar ortaya çıkabiliyor. Şimdi bunları detaylıca inceleyelim.

Krediyi Erken Ödemenin Cezası Var Mı?

En çok sorulan soruların başında mevcut krediyi erken kapatmanın bir cezası var mı, yok mu?

Krediyi erken ödemenin cezası sadece ev yani konut kredilerinde vardır. Bankalar sizlere krediyi sunarken bir ödeme planı ve faiz eşliğinde bir tablo çıkartıyor. Buna göre aralarda topluca ödeme yapabilirsiniz veya en fazla 2 taksiti topluca ödeyebilirsiniz. İlgili mevzuat yasasında şöyle ibare var : Erken ödeme tazminatı gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen tutarın kalan vadesi otuz altı ayı aşmayan kredilerde yüzde birini, kalan vadesi otuz altı ayı aşan kredilerde ise yüzde ikisini geçemez. Zaten buradaki amaç bankaların sizlerden kar elde etmesidir. Burada taşıt ve ihtiyaç kredilerinde erken ödeme cezası alınmamaktadır. Dediğimiz gibi sadece ev kredilerinde erken ödeme cezası vardır !

Yorumumuz: Aslında çok büyük saçmalıktır nedeni de benim elime topluca para geçecek ve ev kredimi kapattırmak istediğimde nankör banka, bana bir de niye erken ödedin al sana ceza parası diyecek !

Krediyi Erken Kapatma Cezası Hesaplama

Yapmanız gerekenler elinize bir hesap makinesi alarak hesaplamak arkadaşlar. Yani

  1. Çekilen kredi tipi seçilir. (İhtiyaç ve taşıt kredilerinde erken ödeme cezası alınmaz.)
  2. Erken ödenecek tutar girilir.
  3. Kalan vadesi 36 aydan az olanlara %1, 36 aydan fazla olanlara %2, girilen tutar üzerinden ceza hesaplanır.
  4. Eğer kredi vadesinde bir değişiklik yapılacaksa yatırılan değil, kalan anaparanın tamamı girilmelidir.

Not: Erken ödeme yapılırken kredi vadesinde bir değişiklik talep etmeniz durumunda ödenen değil, kalan tüm ana paranız üzerinden 36 ay vadeye kadar %1, 36 ay vade üzeri için ise %2 erken ödeme cezası alınabilir.

Krediyi Erken Ödersem Ne Olur?

Her erken ödenen taksitler sizlerin lehinedir. Özellikle ihtiyaç ve taşıt kredilerinde oldukça fazla kar elde edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse 15 bin TL kredi çektiniz 9 vadeli olacak şekilde. Toplamda ödeyeceğini tutar 9 ay sonra 16 bin TL olsun. Siz bunu 1 ayda kapatırsanız, cebinizden sadece 300 TL gibi bir para çıkacaktır.

Bankalar 14 gün içinde kapatılan veya geri ödenen kredilerdeki tüm kesintileri iade etmektedir. Bunun da altını çizerek önem verilmesi gerekenlere yazmanızı istiyoruz.