Kredi Kartı Blokesi Nasıl Açılır, Kaç Günde Kalkar

Banka kredi kartlarınız var ise hayatınızda bir kez kredi kartı blokesi işlemine maruz kalabilirsiniz. Bu durum oldukça sinir bozucu olmakla beraber, kartın blokesi işlemlerini yapmak oldukça can sıkıntısına neden olabilir.

Kredi Kart Blokesi Nedir, Nasıl Açılır?

Ülkemizde her geçen gün kredi kartı ya da hesap kartı sahibi olan kişilerin sayısı artmaktadır. Bunun sonucunda bazen kişiler hatalı şifre girişi yaparak ya da hırsızlığa maruz kalarak kartlarını bloke etmek zorunda kalmaktadırlar. Peki bu durum sonucunda oluşan kredi kartı blokesi nedir,nasıl açılır?

Sahip olunan kredi kartının banka tarafından kullanılamaz hale getirildiği duruma kredi kartı blokesi denilmektedir. Bu durum genellikle kişinin talebi üzerine ya da banka tarafından gerçekleşmektedir. Kişi hırsızlığa maruz kaldığı durumda müşteri hizmetleri ile görüşerek kartına bloke koydurabilir ve banka kartı kullanıma kullanıma kapatır. Bildirimin üzerinden 24 saat geçmesi ile birlikte kart tamamen iptal olur ve kullanıcıya yeni kart basılarak belirttiği adrese posta ile gönderilir. Bir diğer bloke şekli ise bankaya olan kredi kartı borcunun ödenmemesinden kaynaklanmaktadır. Yasal süre olan 3 ay içerisinde, sahibi olunan kredi kartına her hangi bir ödeme yapılmazsa banka sistemi otomatik olarak kredi kartının üzerine bloke koyarak kartı kullanıma kapatır.

kredi kartı blokesi nasıl kalkar

Kart üzerindeki bloke işleminin kaldırılması duruma göre farklılık göstermektedir. Çünkü borcun ödenmemesi durumu ile kartın çalınması durumu arasında çok büyük farklılıklar vardır. Ödenmeyen bir borçtan dolayı bloke olan kredi kartının blokesinin kalkması ancak banka tarafından belirlenen borcun bir kısmının ya da tamamının ödenmesi ile mümkün olmaktadır. Kayıp ya da çalıntı durumu sonucunda bloke olan kredi kartı için müşteri hizmetleri ile sonuca varılmaktadır. Müşteri hizmetleri ile irtibat kurularak kart bloke edilir ve yeni kart talebinde bulunulabilir. Ancak kayıp durumunda bloke olan kartın 24 saat içerisinde bulunması durumunda müşteri hizmetleri ile tekrar iletişime geçilerek kart üzerindeki bloke kaldırılarak yeni kart talebine gerek kalmadan kartın kullanımına devam edilebilmektedir.