Kredi Kartı Borçlarını Taksit İle Ödemek İstiyorum

Kredi kartları insanların yaşamında önemli bir yere sahip olsa da, borçların artmasına da vesile olmaktadır. Bazı kişiler, kredi kartı borçlarını taksit ile ödemek isteyebilir ancak nasıl ve ne şekilde ödeyeceklerini tam olarak kestirememektedir.

Kredi Kartı Borçlarını Taksitlendirmek Mümkün Müdür ?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan ilgili düzenleme sonucunda Ekonomi Koordinasyon Kurulu 21 eylül tarihinde kredi kartı borçlarının taksitlendirilmesi ile ilgili kararını tamamladı. Bu karar sonucunda mevcut kredi kartlarına ait borçlar,kart sahibinin talep etmesi durumunda bir defaya mahsusu olmak üzere ve en fazla 72 ay taksitlendirmek koşuluyla bankalar tarafından taksitlendirilecektir.İhtiyaç kredileri de bu düzenlemeye dahil olmak üzere en fazla 72 ay taksitlendirilebilecek ve böylece kredinin yeniden yapılandırıla

kart borcunu taksitlendir

bilmesine olanak sağlanacaktır. Borçlu oranının yüksek olması dolayısıyla uygulanan faiz oranları da yapılandırma yapacak kişiler için 2.02’den yüzde 1’lere düşecektir.

 

BDDK sisteminde yer alan verilere göre şuan takipte olan ihtiyaç kredileri borç tutarı 10,3 milyar lira ve takipte olan bireysel kredi kartlarına ait borç tutarı 7,2 milyar lirayı bulmaktadır.Bu rakamlar çerçevesinde oluşan büyük yük, Türkiye’de yaklaşık 20 milyon kişiyi kapsamaktadır. Bankalar ilk başlarda kabul edilen yasayı uygulamak istemese de talebin fazla olması ve faizlerden yeni kazançlar elde edeceklerini bildikleri için belirlenmiş faiz oranlarıyla müşterilerine ait borçları yapılandırmaya başladılar.

Kart Borçlarını Taksitlendirmek

Taksitlendirme konusunda örneklendirme verecek olursak 10 bin liralık borcu olan birinin aylık asgari ödeme tutarı 3 bin lira iken,yapılandırma sonrası 72 aya bölünen 10 bin liralık borcun aylık asgari ödeme tutarı 0.99 faiz uygulanması sonrası 207,43 lira , toplam ödenmesi gereken tutar ise 14,935 lira olacaktır.