Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum

Kredi kartı borcunu ödeyemeyen çok kişi vardır. Öyle ki pek çok kişi kredi kartının limitini sonuna kadar kullanmakta ve sonra ekstre geldiğinde borcunu ödeyememektedir. 

Kredi kartları günümüzde alışverişin ve harcamaların kısacası yaşamımızın vazgeçilmezi hâline gelmiştir. Artık kredi kartı olmadan bir harcama ya da alışveriş planlamak mümkün olmamaktadır. Özellikle de kredi kartı olmadan taksitli alışveriş yapamamak insanları kredi kartı sahibi olmaya yöneltmektedir.

Kredi kartları bankalar tarafından 18 yaş üstü olan hemen hemen herkese sunulmaktadır. Öğrencilere, çalışanlara, emeklilere, işçilere, memurlara serbest meslek sahiplerine yani herkese göre kredi kartı vardır. Herkesin kendine uygun bir kredi kartı bulması mümkündür. Ancak önemli olan kredi kartına sahip olmak değil kredi kartını bilinçli olarak kullanabilmektir.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Bu soruya kredi kartının nasıl kullanıldığı bilinmez mi diye cevap verebilirsiniz. Ancak burada sözünü ettiğimiz konu kredi kartı ile nasıl harcama yapıldığı değil kredi kartının nasıl doğru şekilde kullanılması gerektiğidir. Yani kredi kartının tüm limitini gözünüz kapalı bir şekilde kullanmak değil daha akıllıca ve sonraki ay gelecek ekstre borcunu hesaplayarak harcama yapmaktır.

Kredi kartınızı doğru ve bilinçli bir şekilde kullanmak istiyorsanız bir dönem içinde kartınızın tüm limitini tek çekim harcamalar yaparak kullanmamanız gerekir. Çünkü bu gibi harcamalar size ekstre kesim tarihinde ekstre borcu olarak dönecektir. Ancak bu bir taksitli harcama ise size sadece bir taksit tutarında borç gelecektir. Ayrıca ekstre kesim tarihinden bir gün önce harcama yaparsanız sonraki on gün içinde bu harcamanızı ödemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Kredi Kartı Borcunuzu Nasıl Ödersiniz?

Kredi kartı borcunuzu ödeyemiyorsanız yapmanız gereken şey bunu bankanıza bildirmek ve borç yapılandırma işleminin yapılıp yapılamayacağı konusunda bilgi almaktır. Eğer bankanızla mevcut durumunuzu paylaşırsanız bankanız size borcunuzu ödemeniz için bir çözüm yolu önerecektir. Ancak genellikle bankalar borcunuzu sizden en kısa zamanda tahsil etmeye çalışırlar. Bu nedenle borcunuzu öncelikle ödemeye çalışmanız daha iyi olacaktır.

Kredi kartı borcunuzu iki dönem boyunca ödeyemediğiniz durumda bankanıza başvurmalı ve borcunuzu taksitlendirip taksitlendiremeyeceğiniz konusunda bankadan bilgi almalısınız.