Kredi Kartı Borcundan Dolayı Hapis Cezası Var Mı?

Kredi kartı her ne kadar da işimize yarasa da bilinçli kullanılmadığında, kredi kartı borcunun artmasından dolayı hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım ; kart borçlarında hemen belirtelim ki kredi kart borcundan kaynaklı icra takibi yapılabilir. Eğer ki kart sahibinin üzerinde her hangi taşınır ya da taşınmaz malları varsa o mallar icra takibiyle satılır ve banka alacağını tahsil yoluna gidilir. Yani sizlerin eşyalarını satarak, bankalar sizin borcunuzu kapatacaktır. Yine kredi kart borçlusunun maaşı varsa maaşının 1/4 oranı haczedilebiliyor.

Kredi kartı borcundan dolayı icralık olmak

Bunu şu şekilde açıklayabiliriz ; kredi kart borçlusunun üzerinde eğer ki kayıtlı malı yok ve sabit bir geliri, maaşı yok ise ; O zamanda evine icra gelecektir. Buraya dikkat edelim arkadaşlar. Bankalar kredi kart borcundan kaynaklı borçlunun evine haciz gönderebilir ama şununda bilincindedir bankalar ; borçlu olan bireyin hayatını idare edecek eşyaları alamayacaktır bankalar ilgili yasada da vardır. Yani borçlunun evinde ki televizyon, halı, bulaşık makinesi, buzdolabı, fırın gibi eşyaları alabilir ancak hepsini değil. Ancak borçlunun evinde aynı eşyadan çok sayıda varsa, işte o fazla olan mallar haczedilebilir. Diyelim ki borçlunun evinde iki televizyon, 2 fırın, iki buzdolabı varsa fazla olan eşyalar haczedilebilir. Yine icra sırasında evde bulunan altın, gümüş, tablo gibi pahalı veya değerli mallar varsa onlar haczedilebilir ve el koyulabilir.

Kredi kartı borcundan dolayı hapis cezası

Evet geldik kuru fasulyenin zararlarına 🙂 zira kart borçlularının en çok korktuğu durum olan hapis cezası hemen tüm bankalar tarafından telaffuz edilmektedir. Kredi borcunu ödemezsen seni hapse atarız, kartı borcunu vermezsen asarız keseriz ulen… diyen bankacıların sayısı oldukça fazladır. Ancak ilgili yasalar gereği size hiçbir şey yapamazlar. Ama şartlar çerçevesinde…

Anayasamızın  38. Maddesinin sekizinci fıkrasında bulunan ”sadece sözleşmeden kaynaklanan bir yükümlülüğün yerine getirmemesinden kaynaklı özgürlüğünden alıkonulamayacağı” belirtilmektedir. Buradan çıkaracağımız sonuç; kredi ya da kredi borcundan kaynaklı hapis cezası verilmemektedir. Ancak buraya dikkat edelim. Eğer ki borçlu, icra memuruna borcunu ödeyeceğine dair bir  taahhütte bulunduysa ve bu taahhüttü yerine getirmezse borçluyu hapis cezası beklemektedir. Hapis cezası da en çok 3 ay olduğunu belirtelim. İcralık olduğunuzda veya krediyi tahsil için mekanınıza gelenlere imza atmanız durumunda hapis cezası olacaktır.