Kredi Kartı Borcunu Atm’den Nasıl Ödeyebilirim?

Kredi kartı borçlarınızı atm’lerden de ödemek mümkün. Yapmanız gereken kredi kartınızı, atmnin yuvasına bırakarak, şifrenizi girmek! Kart borçlarınızı atmlerden ödeyebileceğiniz gibi internet üzerinden eft, havale yöntemi ile veya bankanın şubesine giderek de ödemek mümkün.

Kredi kartı borcu nasıl ödenir?

 

Ülkemizde ve dünyada hemen hemen her insanın kullandığı bir alışveriş aracıdır kredi kartı. Yaptığımız alışverişlerde taksitli ödeme olanağı sunan güzel bir araçtır aslında. Fakat bu güzelliğinin yanında alınan faizlerle de canımızı biraz sıkmakta açıkçası. Kredi kartı kullanırken peşin fiyatına taksit yaptırmaya özen göstermeliyiz. Çünkü bu sayede fazla para ödemekten kurtulmuş oluyoruz. Birçok insan ay boyunca alışverişini peşin veya taksitli olarak kredi kartından sağlayıp ay sonunda ödemesini yapmaktadır.

Peki, kredi kartı borcu nasıl ödenir?

Kredi kartı borcunu ödemenin birçok yolu vardır. Şimdi tek tek bunları açıklayalım.

  1. Bankanıza gidip gişe işlemleri bölümünden borcunu ödeyebilirsiniz.
  2. Eğer ki internet bankacılığı kullanıyorsanız, internete erişiminizin olduğu herhangi bir yerden kendi bireysel internet bankacılığına girip buradan da ödemenizi yapabilirsiniz.
  3. Bankanızdan veya internet bankacılığından otomatik ödeme talimatı vererek belirlediğiniz bir günde eğer hesabınızda para var ise ödemeyi otomatik olarak bankanın gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.
  4. Bankanıza ait olan herhangi bir bankamatiğe gidip ödeme işlemlerinden paranızı yatırıp ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ödeme yapılır iken banka size birkaç seçenek sunacaktır. İsterseniz tüm borcunuzu, bu ay ki taksitinizi, asgari ödeme tutarınız veya kendi belirleyeceğiniz bir tutar üzerinden ödeme yapabilirsiniz.

Asgari ödeme yaparken veya ödeme yapılacak ayın taksit tutarından daha az ödeme yapılması durumunda banka tarafınıza faiz uygulayacaktır. Bu yüzden ödeme yaparken mevcut ayın taksit tutarının tamamını ödemenize dikkat ediniz.

Kredi kartınızı kullanırken dikkat etmelisiniz. Taksitli işlemler aylık ödeme tutarları gözümüze küçük meblağlar olarak gözükse de, yapacağınız birçok işlem sonrası aylık taksit ödeme tutarınız yüksek meblağlara ulaşacaktır. Bankanız kredi kartınızı kullandığınız durumlarda tarafınıza maxipuan hediye para verecektir. Fakat bu hediye paralar çok cüzi miktarlardadır.

Son olarak, yapacağınız tüm ödeme işlemlerinde makbuzunu almayı sakın unutmayınız.