Kredi Kartı İle Ek 5 Ödeme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ile ek 5 ödeme ile sgk veya tarım sigortası ödemelerinizi yapabiliyorsunuz. Ancak bu işi bilmeyenlerin sayısı oldukça fazla olduğu için, bu yazı sizlere ilaç gibi gelecektir.

Ek 5 Ödeme Nedir?

İsteğe bağlı sigorta olarak adlandırılan tarım sigortası veya sgk ödemelerine denilmektedir. Bildiğiniz gibi ülkemizde isteğe bağlı sigorta primlerinizi yatırarak, emekli olabilirsiniz. Bunlar arasında en önemlisi ek 5 tarım sigorta primleridir. Buradan emekli olabilmek için yatırılacak prim sayısına bakıldığında ;

İlk defa 2013 ve daha sonraki tarihte Ek-5 Tarım Sigortalılığına başlayanlardan;

Kadın ise, 7200 gün prim ödeme gün sayısı ve 58 yaşı tamamlamış olmak veya

– 5400 gün prim ödeme gün sayısı ve 61 yaşı tamamlamış olmak

Erkek ise, 7200 gün prim ödeme gün sayısı ve 60 yaşı tamamlamış olmak veya

– 5400 gün prim ödeme gün sayısı ve 63 yaşı tamamlamış olmak gerekecektir.

E-devlet olarak adlandırılan turkiye.gov.tr adresinde bir çok kişisel bilgilerimizi, borçlarımızı bulabilir ve buradan anlık olarak ödeme yapabiliyoruz. Ek 5 ödeme dahilinde kredi kartı ödemelerinizi, vergilerinizi veya aklınıza gelebilecek türdeki harçları dahi ödemek mümkün.

Kredi Kartı İle Ek 5 Ödeme Nasıl Yapılır?

Bilmeniz gerekenler arasında e devlet şifreniz ve kimlik numaranız dahilinde tüm işlemlerin yapılacak olmasıdır. Yani şifrenizi en baştan almanız gerekiyor PTT’den.

Ödemelerin kredi kartı veya sanal kart ile yapılacak olması, bankaya dahi gitmenizin olmayacağı anlamına geliyor. Bunların nasıl yapıldığına baktığımızda ise ;

Sgk ek 5 ödeme nasıl yapılıyor ? Öncelikle e-devlet uygulamasına giriş yapıyorsunuz, E devlet üzerinde e hizmetletr linkine tıklayarak, sayfanın aşağısına doğru sosyal güvenlik kurumu kısmına gelin. Bunun yanında bulunan sgk prim ödeme kısmını tıklayın. Kimlik doğrulamasının ardından, SGK sitesi olan online tahsilat kısmına giriyorsunuz. Gerekli boşluk alanlarını doldurduktan sonra sgk ek 5 ödemeniz tamamlanır.

Ek 5 kredi kartı ile ödeme yapabilmek için sorgu türünü diğer tahsilatlar linkine basarak yapın. Sonra işlem olarak tercih etmeniz gerekiyor. Bu işlemlerden sonra sizleri bekleyenler arasında sgk online yaptıktan sonra sorgu tipinizi seçme işleminizi yapmanız gerekiyor. Burada Ek5, Ek 6, 5G, 4A Kısmi İBS ve Topluluk seçeneğini bulun ve tıklayın. Son olarak da güvenlik kodunu gerekli boşluğa yazın ve borç sorgulama sekmesine tıklayın. Düzenli bir ödemeniz varsa sadece o ayın borcu karşınıza çıkacaktır. Ancak geçmiş borçlarınızı ödeme yapmadığınız da onları da bu sistem üzerinde göreceksiniz. Tüm borç sorgulama işlemini başarı ile yaptıktan sonra borç ödeme işini yapmanız gerekiyor. Bunun için gerekli seçenekleri işaretleyin ve kredi kartı ile borç ödeme işlemini yapınca tüm işlemleriniz başarılı bir şekilde sonlanıyor.