Kredi Kartı Sicil Affı Sorgulaması 2017

Kredi kartları borçlarından dolayı kredi kartı sicili bozulan bireyler, 2017 kredi sicil affı haberini duyduktan sonra, bu sicil affının ne zaman çıkacağını merak etmektedir. Kredi sicil affının çıkması demek, sicili bozulan bireylerin bankalar karşısında anahtarının verilmesi demek yani yeniden kredi başvurusu yapılabilir duruma gelmeleri demektir.

Kredi kartı kullanımı her yıl hatta her ay hızla bir artma eğilimine girmiştir. Bunun faydalarını sıraladığımızda ; cebinizde paranın olmadığı anlarda, kartın limit miktarına göre nakit avans çekebiliyorsunuz, harcama yapabiliyorsunuz ve faturalarınızı kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Yani faydaları saymakla bitmiyor bu araçların. Ancak faydalarının yanı sıra faydasız kalacağı durumlarda vardır. Ancak bu tamamı ile kullanıcıların hatasından kaynaklanıyor. Şöyle düşünelim; adamın geliri yok uyanık bankamız buna kredi kartı veriyor ve otomatik limit artırımı sayesinde banka, şahısa limit olarak 4 bin TL’ye kadar çıkartıyor kartın limitini. Hali ile ülkemizdeki insanlar , sıcak parayı çok sevdiklerinden dolayı başlıyor kartı ile harcama yapmaya ne de olsa 1 ay sonra öderim gözü ile bakıyor. Oysa ki, adamın ne geliri var ne de asgari ödeme tutarını ödeyecek gücü. Sonra bu borç faizleri ile başlıyor birikmeye her ay 1 ödeme içeride kalmasının ardından ve ödemelerin yapılmamasından dolayı, banka şahısı kara listeye alıyor uyarılardan sonra. Bu kara liste aynı zamanda kişinin kredi kartı siciline işlemektedir. Bunun sonucunda kişi diğer bankalarda bulunan kredi kartlarına dahi başvuru yapamaz.

Kredi Kartı Sicil Affı Sorgulaması 2017

Sicilini temizleyene kredi verildiğini belirtelim. Söz konusu kredi kartı sicil affı, kredi kartı borçlarını yapılandıran bireyleri kapsamaktadır. 2017 şubat ayında çıkması beklenen işlemin, çıkmasının ardından diğer bankalardan kredi kartı başvurusu yaparak işlemlerinize başlayabilirsiniz. Kredi kartı sicil affından yararlanmak isteyenlere 2 şart getirildi. Yani ya borcunuzun tamamını bir anda ödeyeceksiniz ya da kart borçlarınızı banka aracılığı ile yapılandırma işlemini kabul edeceksiniz.

Kredi kartı sicil işlemleri, Kredi kayıt bürosu (KKB) ve bankalar birliği tarafından tutulmaktadır. Bu sorgulamalarınızı KKB’ye resmi dilekçe ile başvurarak yapabilirsiniz.

Kredi kartı sicil sorgulama 2017