Kredi Notu En Riskli Nedir, Nasıl Yükseltilir?

Banka kredi başvurularında kredi notunun önemi oldukça fazladır. Eğer ki kredi notunuz en riskli şeklinde çıkıyorsa, bankalar kapılarını hızlıca sizlere kapatacaklardır. Zira kredi notu en riskli demek, notun 0 ile 799 puan aralığında olduğunu ve bankaların güvenini kesinlikle kazanamayacağınızı ispatlamaktadır. Zaten findeks kredi notu ile sorgulama yaptığınızda bu notun karşısında skorunuz kırmızı renk ile gösterilecektir. Hayatımızda kırmızı renkler genelde sakıncalı renkler olmaktadır.

Kredi notu düşük olanların sayısı oldukça fazladır günümüz şartlarında. Zira artan masrafların üstüne bir de ekonomide artan istikrarsız çalışmalar sonucunda tüm gıda, içeceklere zam yapılması buna bağlı olarak maaşların artmaması da süreci zora sokmaktadır. Bu gibi olumsuz durumlarda sürekli TV reklamlarında gördüğümüz kredi kampanyaları gel gel yapmaktadır. Hali ile kredilere başvuru yapanların sayısı da bu vesile ile artmaktadır. Bununla beraber artan borçlara bağlı olarak, kredi kartı sayısında artış, limitlerin yükseltilmesi (bankaların oyunları) ve sonrasında hesap kesim tarihinde asgari ödeme tutarının dahi ödenmemesi veya ertelenmesi…

İşte tüm bunlar sizlerin kredi notunu tetiklemekte ve her ödenmeyen borçlar dahilinde hızla aşağıya sarkmasına neden olmaktadır. Kredi notu, sizlerin bakış aynasıdır yani risk durumuna göre sizi puan vermekte. Kredi notu genelde 0 ile 1900 puan aralığındadır. Puanlama sistemine göre risk durumları ortaya çıkmaktadır. Az riskli, Orta riskli, En riskli, iyi ve çok iyi şeklinde. Renkler aşağıya doğru yeşilden kırmızıya dönmektedir. Bu resmi aşağıdaki gibi verelim.

Kredi Notu Risk Durumunuz Findex Temsil Rengi
0 – 799 En riskli Kırmızı
800 – 1299 Orta riskli Turuncu
1300 – 1499 Az riskli Sarı
1500 – 1699 İyi Açık yeşil
1700 – 1900 Çok iyi Koyu yeşil

Gördüğünüz üzere renkler ve kredi notu değerine bağlı olarak açıklamaları yukarıda belirttik. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz bir bankaya kredi veya kredi kartı başvurusu yaptığınızda TC kimlik numaranız talep edilip sisteme girildiğinde, karşınıza bu şekilde değerler ve renkler çıkıyorsa zaten durumu kavramış olacaksınız. Kırmızı rengin çıkması demek, bankalardan bankacılık ürünleri (kredi veya kredi kartı) alamayacaksınız !

kredi notu en riskli

Kredi notu nasıl yükselir ?

  • Bankalardan birden fazla kredi başvurusu yapmamalısınız.
  • Kredi başvurusu yaptınız ancak onaylanmadı araya 24 saat bırakmanız gerekecektir.
  • Kredi borç taksitlerinizi zamanından önce ödemelisiniz. Yani taksit tarihiniz ayın 15’i ise siz ayın 10’un da yatırın.
  • Aynı şekilde kredi kartı ekstre tarihlerinizi geciktirmeden ödeme yapın. Asgari ödeme tutarını girmek kredi notunuzu düşürmektedir. Bu yüzden borcun tamamını ödeyin.
  • Bankalardan kredi çekip kapattırmanız sizlerin borçsuz olduğunu ispatlamaz. Bu yüzden krediyi çektiğiniz bankaya gidip, KKB’ye kredinin kapatıldığına dair faks çektirin.
  • Krediniz yok ise küçük bir kredi miktarı (5000 TL) 48 ay başvurusu yapın. Sonrasında o çektiğiniz kredi tutarına dokunmadan 1 hafta sonra tamamını bir defada kapattırın.