Kredi Notu Nasıl Düzelir?

Düzensiz ödeme ile birlikte kredi skoru riskli seviyelere gelen bir kişinin, bankalardan tekrardan kredi kullanabilmesi çok zor olacaktır. Bankalara yapacağınız başvurularda sizlerden istenen nüfus cüzdanı ile birlikte bir kredi sicili araştırması yapılır. Bu araştırma sonucu kredi notunuzun düşük olduğuna kanaat getirilirse, kredi başvurunuz olumsuz olarak değerlendirilir. Bu noktada kişiler için uygulanabilecek iki yol vardır. İlk yol olarak kefil ya da ipotek göstererek kredi kullanabilmekten söz edilebilir. Diğer yolda da belirli bir süre çeşitli stratejiler uygulayarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Doğru hamleler yapıldığı sürece belirli bir süre içerisinde kredi notu yükselebilir.

Kredi Kartı Talep Edin

Bankalar, kredi kartı kullandırmak konusunda çok detaycı davranmaz. Kredi sicili kötü olan bir kişi bile 400-500 TL limitli kredi kartlarını rahatlıkla alabiliyor. Bankalar artık kredi kartı kullanımında kredi sicilini incelememeye bile başladı. Elbette yüksek kart limitlerinde yine kredi sicili etkili olacaktır. Bankadan düşük limitli olarak alacağınız kredi kartının tüm vadelerini düzenli olarak ödeyerek belirli bir sürede kredi notunu yukarı seviyelere çekebilirsiniz.

Tüm Alışverişleri Kredi Kartınızla Yapın

Bankadan alacağınız kredi kartını aktif olarak kullanmanız son derece önemlidir. Kredi notunuz çok düşükse, en ufak bir alışverişi bile bu kredi kartıyla yapmanız tavsiye edilir. Borç ödeme günlerinde böylece kartınıza belirli bir para aktarımı yapmanız gerekecektir. Bu aylık ödemeleri düzenli bir şekilde yaptığınız zaman bankanız kredi notunu yukarı çekecektir.

Otomatik Ödeme Talimatı

Bir kişinin bankaya faturaları için otomatik ödeme talimatı vermesi, aylık olarak düzenli bir para akışının olduğunu gösterir. Bankanızdan bir otomatik ödeme talimatı çıkarttığınız zaman, aylık olarak hesaptaki hareketliliklerin tümü kredi notunuza olumlu olarak yansır. Zira otomatik ödeme talimatı veren bir kişi, bankacılık anlamında da aktif olarak görülür.

Düşük Miktarlı İhtiyaç Kredilerine Başvurun

Kredi notunuz çok düşük olsa bile 3 bin TL civarındaki ihtiyaç kredilerine başvuru yapabilmeniz mümkündür. Kredi skorunu yukarı seviyelere çekmenin en garanti yolu, aylık olarak düzenli kredi ödemesi yapmaktır. Alacağınız düşük limitli kredilerin ödemelerini 1 gün bile aksatmadan yaparsanız, toplam borç bittiğinde kredinizi yükselmiş olarak görebilirsiniz.