Kredi Notu Neden Önemlidir?

Kredi notu pek çok açıdan önemlidir. Sadece bankadan kredi almak için önemli olduğu zannedilen kredi notu aslında pek çok başka unsur açısından önem taşımaktadır. 

Kredi notu ya da KKB skoru 18 yaşından büyük olan hemen hemen herkes için önemlidir. Bunun böyle olmasının nedeni insanların şirketlerle, bankalarla ve ortaklarıyla yapacakları işler konusunda  karşılarındaki kişinin güvenilir olup olmadığını anlamaya ve öğrenmeye ihtiyaç duymalarıdır. Bu nedenle kredi notunuzu bilmeniz ve kontrol altına almanız pek çok açıdan gereklidir.

Kredi Notunuza Nerelerde İhtiyaç Duyarsınız?

Kredi notunun önemli olduğunu belirtsek de kredi notunuza nerelerde ihtiyaç duyacağınızı bilmeniz sizin kredi notunuzun önemini daha kolay bir şekilde anlamanızı sağlayacaktır. Yani kredi notunuza gereksinim duyacağınızı durumları bilirseniz kredi notunuzun önemini çok daha iyi şekilde kavrayabilirsiniz. Yazımızın devamında bu durumları sıralayacağız.

Kredi notunuza öncelikle bankadan kredili ürün almak istediğinizde ihtiyaç duyarsınız. Bankadan ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi evlilik ya da düğün kredisi, KOBİ kredisi ve benzeri krediler çekmek istediğinizde, kredi kartı almak istediğinizde, kredi kartı limitinizi artırmak istediğinizde ve kredili mevduat hesabı açtırmak istediğinizde kredi notunuz çok önemli hâle gelir.

Kredi notunuz finansal dünyadaki konumunuzu belirler. Eğer bir iş kurmayı ya da ortaklık kurmayı düşünüyorsanız KOSGEB başta olmak üzere pek çok kurum kredi notunuza bakacaktır. Ayrıca ortak olmak istediğiniz kişi de kredi notunuzu ve risk raporunuzu görmek isteyecektir.

Ev kiralamak istediğinizde ev sahipleri genellikle iş durumunuzu öğrenmek ister. Hatta pek çok ev sahibi evinde oturacak kişinin memur ya da öğretmen ve evli olmasını şart koşabilmektedir. Ancak son zamanlarda artık ev sahipleri kiracı olmak isteyen kişilerin kredi notlarına bakmaktadır.

Araç kiralarken kiralama şirketleri araç kiralamak isteyen kişilerin kredi notlarını görmek istemektedir. Özellikle uzun süreli araç kiralamalarında kurumlar kişinin kiralama ücretini ödeyeceğinden ve aracı iyi durumda teslim edeceğinden emin olmak için kredi notunu istemektedir.

Kredi notunuz ayrıca GSM operatörlerinden faturaya ek tarifelerle akıllı telefon almak istediğinizde de önem kazanmaktadır. GSM operatörleri sizin güvenilir bir müşteri olup olmadığınızı kredi notunuza bakarak öğrenmektedirler.