Kredi Notum Düşük, Kredi Çıkar Mı?

Kredi notunuz çok düşükse bilmeniz gereken en önemli şey riskli müşteri olduğunuzdur. Kredi notunuz düşük olmasına rağmen kredi çıkıp çıkmayacağını öğrenmek için yazımıza göz atın.

Kredi notunuz düşükse muhtemelen ödemediğiniz ve geciktirdiğiniz borçlarınız bulunur. Ayrıca ödemeyi unuttuğunuz borçlarınız da olabilir. Bu nedenle öncelikle kredi notunuzun neden düşük olduğu sorusuna cevaplar vermelisiniz. Ancak zaten borçlarınızı ödeyemiyorsanız ve çıkmaza giriyorsanız acilen kredi almaya ihtiyacınız olabilir. Bu durumda kredi notunuzun yükselmesini beklemek ihtimal dahilinde olmayabilir.

Kredi notunuz düşükse ve acil krediye ihtiyacınız varsa yapmanız gereken şey size mevcut kredi notunuzla kredi verecek bir banka bulmaktır. Ancak kredi notunuzun seviyesi her hâlükârda önemlidir. Yani kredi notunuz düşük olsa da ne kadar düşük olduğu önemlidir.

  • Kredi notunuz 0 ila 799 arasında ise çok riskli durumdasınız demektir. Bu durumda size hiçbir banka kredi vermeyebilir. Yani kredi alamama olasılığınız çok yüksektir. Ancak bir gayrimenkulü ipotek ettirmeniz ya da bir memur kefil bulmanız hâlinde kredi çekmeniz mümkün olabilir.
  • Kredi notunuz 800 ila 1299 arasında ise orta riskli müşteri konumundasınız demektir. Bu durumda düzenli bir işiniz, maaşınız ve sigortanız varsa ayrıca bulunduğunuz iş yerinde çok uzun süredir  çalışıyorsanız bazı bankaların size kredi vermesi mümkün olabilir. Ancak bazı bankalar yine bir kefil göstermenizi isteyebilirler.
  • Kredi notunuz 1300 ila 1499 arasında ise az riskli müşterisiniz demektir. Bu durumda yüksek faizli kredi çekme ihtimaliniz olabilir. Yani kredi çekseniz bile bu kredinin faizleri düşük ya da uygun olmayacaktır. Eğer kredi notunuz 1450 ise ya da 1450’den yüksekse kredi çekme ihtimaliniz yükselebilir. Çünkü 1450 Türkiye kredi notu ortalamasıdır. Sizin kredi notunuzun Türkiye kredi notu ortalamasında ya da ortalamanın üstünde olması kredi çekmenizi kolaylaştırabilir.

Kredi Çıkmazsa Ne Yapabilirsiniz?

Kredi çıkmaması durumunda yapabilecekleriniz sınırlıdır. Bu durumda ihtiyacınız olan kredi türüne göre bazı seçeneleri değerlendirebilirsiniz. İhtiyaç kredisi arıyorsanız tanıdığınız kuyumculardan senetle borç alabilirsiniz. Konut kredisi arıyorsanız inşaat şirketlerine başvurabilirsiniz. Taşıt kredisi arıyorsanız galericilerden senetle ikinci el otomobil alabilirsiniz.