Kredi Notum Hesaplanamamış

Kredi notunuzu sorguladığınız zaman kredi notunuzun hesaplanamadığını görebilirsiniz. Kredi notunuz bazı nedenlerden ötürü hesaplanamayabilir. 

Kredi notunun hesaplanamaması pek çok kişinin yaşadığı bir durumdur. Kredi notunuz bazı nedenlerden dolayı hesaplanamayabilir. Ancak bu durumda yine de sakin olmalı ve telaşa kapılmamalısınız. Kredi notunuzun neden hesaplanamadığına dair kredi notu raporunuzda ya da risk raporunuzda bir açıklama mutlaka yer alacaktır.

Kredi notunuz genellikle iki nedenle hesaplanamayabilir. Bunlardan biri kredi notunuzun hesaplanması için gerekli verilerin bulunmaması ve ikincisi de zarara atılmış müşteri konumunda olmanızdır. Bu gerekçelerin kaynaklarına yazımızda değineceğiz.

Kredi Notunun Hesaplanması İçin Gerekli Veriler Olmayabilir

Kredi notunuzun hesaplanması için gerekli veriler mevcut değilse kredi notunuz hesaplanamayacaktır. Kredi notunuzun hesaplanması için gerekli verilerin olmaması sizin bankalardan hiç kredili ürün almadığınız anlamına gelir. Yani siz şimdiye kadar bankalardan hiç kredi ve kredi kartı almamışsınız ya da bankada hiç kredili mevduat hesabı açmamışsınız demektir.

Bankadan kredili ürün almazsanız kredi notunuz hesaplanamaz. Çünkü kredi notunuzun hesaplanması için sizin kredili ürünleri kullama şeklinize ihtiyaç duyulur. Yani kredili ürün aldığınızda borcunuzu düzenli ödeyip ödemediğinize bakılır. Bu nedenle kredi notunuzun oluşması için bankadan düşük tutarlı kredi, düşük limitli kredi kartı almanız ya da düşük limitli bir kredili mevduat hesabı açtırmanız gerekir.

Kredi Notunuz Zarar Atılmanız Yüzünden Hesaplanamayabilir

Kredi notunuzun hesaplanamamasının diğer bir nedeni de zarara atılmış müşteri olmanızdır. Yani bankaya olan borcunuzu iki yıldır ödememiş olmanızdır. Bankaya borcunuz varsa ve borcunuzu iki yıl boyunca ödemezseniz bankalar dosyanızı Varlık Yönetim Şirketlerine satarlar. Bu durumda bankaya olan borcunuz silinir. Ancak siz artık bankaya değil Varlık Yönetim Şirketlerine borçlu duruma düşersiniz. Bu durum kredi notunuzu son derece olumsuz şekilde etkiler.

Bankaya kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı borcunuz varsa ve bu borcunuzu uzun süre ödemezseniz kredi notunuz çok düşer. Hatta sıfır olur. Bir süre sonra kredi notunuzu sorguladığınızda kredi notunuz sıfır çıkar ya da kredi notunuzun hesaplanamadığına dair bir açıklama gelir. Findeks kredi notu sorgulaması yaptığınızda ya da risk raporunuzu aldığınızda zarara atıldığınız için kredi notunuzun hesaplanamadığı ifadesi yer alır.