Kredi Notumu Hızlıca Nasıl Artırabilirim

Kredi notuna bakmadan kredi veren bankaların olmadığını belirtelim bu yüzden kredi notunu artırmak için bir takım yöntemlerin olduğunu belirtelim. Bankaların hemen hepsi şahısların kredi başvuru durum öncesinde, o şahsın kredi notuna bakarak değerlendirme yapmaktadır. Bu değerlendirmenin amacı ” Acaba bu vereceğimiz krediyi ödeyecek mi, ödeyebilir mi, bakiyesi var mıdır, biz verdik o vermezse ? ” bundan ibarettir. Bankalar bu yüzden bir şahsın başvuru sonucunu verirken, bu etmenlere yani kredi notu’na bakarak karar vermektedir.

Kredi Notunun Önemi

Kredi notuna bankaların önem verdiğini yukarıda belirtmiştik. Hali ile bireyler zamanla bunun farkına vardıkları anda, iş işten geçmiş olabilir. Kredi notunu etkileyen etmenler arasında en önemlisi ve ana amacı, bankaya borcunuzun olmamasıdır.

Kişi bankalardan kredi çektiği anda kredi notu düşecektir. Bu yüzden 2. bir kredi başvurusu olumsuz olabilir. Normal şartlarda bir şahsın 2’den fazla kredi çekmediği görülmektedir. Bankalar buna izin vermedikleri gibi, sadece ticari müşteriler ikiden fazla krediden yararlanabilir.

kredi notu nasıl artar

Kredi notu, 0 ile 1900 puan aralığında olup, şahısların bugüne kadar bankalar ile yapmış olduğu ilişkiye göre değerlendirilmekte. Yani şahıs bankaya, kredi veya kredi kartı borçlarını zamanında yapmamış, sadece asgari ödeme tutarını girmiş ise kredi notu her ay düşecektir.

Kredi notunu artırmak

Öncelikle bilmeniz gereken buradan vereceğimiz bilgiler test edilmiş ve hızla kredi notun artığını görmemizi sağlamıştır.

  • Bankalardan birden fazla kredi başvurusu yapmamalısınız.
  • Kredi başvurusu yaptınız ancak onaylanmadı araya 24 saat bırakmanız gerekecektir.
  • Kredi borç taksitlerinizi zamanından önce ödemelisiniz. Yani taksit tarihiniz ayın 15’i ise siz ayın 10’un da yatırın.
  • Aynı şekilde kredi kartı ekstre tarihlerinizi geciktirmeden ödeme yapın. Asgari ödeme tutarını girmek kredi notunuzu düşürmektedir. Bu yüzden borcun tamamını ödeyin.
  • Bankalardan kredi çekip kapattırmanız sizlerin borçsuz olduğunu ispatlamaz. Bu yüzden krediyi çektiğiniz bankaya gidip, KKB’ye kredinin kapatıldığına dair faks çektirin.
  • Krediniz yok ise küçük bir kredi miktarı (5000 TL) 48 ay başvurusu yapın. Sonrasında o çektiğiniz kredi tutarına dokunmadan 1 hafta sonra tamamını bir defada kapattırın.

Yukarıdaki işlemler kredi notunuzun artmasında önemli derecede katkı yapacaktır.