Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Kredi puanı banka üzerinden gerçekleşen neredeyse tüm işlemlerde büyük önem arz ediyor. Bu nedenle krediye ihtiyacı olan kişiler kredi notlarını nasıl yükselteceklerini bilmek istiyorlar.

Dokuz önde gelen bankanın bir araya gelerek oluşturduğu Kredi Kayıt Bürosu kişilerin söz konusu bankalar üzerinden yaptıkları tüm işlemleri kaydediyor ve işlemlerin olumlu ya da olumsuz olmasına bağlı olarak belli bir puanlamaya tabi tutuyor.

Findeks platformunda tutulan bilgiler, bankalar tarafından görüntülenebiliyor. Ancak bankaların ve banka çalışanların kısa sürede değerlendirme yapmaları harcanan mesainin verimi açısından son derece önemli. Ayrıca günümüzde birçok kişi akıllı telefon, internet bankacılığı ve kısa mesaj ile kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunabiliyor.

Findeks Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu’nun özel olarak oluştuduğu Findeks platformu üzerinden görülen kredi puanı bilgisayar tarafından yapılan otomatik değerlendirme sayesinde oluşturuluyor. Hiçbir banka çalışanın mesai harcamasına gerek kalmadan başvurular belli bir ön değerlendirmeye tutuluyor.

Kredi ya da kredi başvurusunda bulunan kişilerin yetersiz kredi puanına sahip olmaları halinde söz konusu talepleri onaylanmıyor. Dünyanın sonu olmamamakla birlikte düşük ya da kötü kredi puanı kısa sürede olmasa da belli bir zaman dilimi içinde yapılacak olumlu çalışmalar sonrasında yükselebiliyor. Peki bu nasıl olabiliyor?

Kredi Puanınızı Nasıl Yükseltirsiniz?

Öncelikle kişinin geçmişten kalan kredi ya da kredi kartı borcu bulunuyorsa bunları mutlaka kapatması gerekiyor. Çünkü kredi kartı veya kredi kullanımı sonrasında yapılması gereken geri ödemelerin düzenli bir şekilde gerçekleşmemesi, daha da kötüsü takip aşamasına geçilmesi halinde kredi puanı son derece olumsuz etkiliyor. Dolayısıyla ilk olarak geçmiş borçların temizlenmesi şart.

Geçmiş kredi ve kredi borçlarının silinmesi sonrasında yapılması gereken ise en az bir kredi kartı kullanmak. Kredi kartının temin edilmesi ile birlikte artık tüm harcamalar bu kart üzerinden yapılabilir.

Faturalar da otomatik ödeme talimatı ile yine kredi kartı üzerinden ödenerek kişinin aktif bir finansal harcaması olduğu Findeks’e yansıtılabilir. Tüm bunların yanı sıra ve çok daha önemli olarak yapılan tüm harcamalara dair gelecek ekstrenin belirtilen ödeme tarihleri içinde mutlaka ve tam olarak ödenmesi gerekir. Bu şekilde birkaç aylık dönem sonrasında kredi puanının ciddi şekilde yükseleceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.