Kredi Puanı Nasıl Yükselir?

Kredi puanının nasıl yükseldiği konusunda pek çok kişi soru sormaktadır. Kredi puanının nasıl yükseldiğini yani kredi puanı yükseltme yöntemlerini öğrenmek için yazımıza göz atın.

Kredi puanınızı yükseltmek için yapmanız gerekenleri bilirseniz kredi puanınızı kontrol altına alabilir ve düşmesini önleyebilirsiniz. Bunun için kredi puanınızın nasıl yükseldiğini bilmelisiniz. Kredi puanınızı etkileyen çok sayıda etken vardır. Kredi puanının amacı da zaten pek çok etkenin etkisinde olmak ve kişinin ödeme alışkanlıklarını sürekli takip etmektir.

Kredi puanınız ödeme alışkanlıklarınızı izler, takip eder ve buna göre oluşur. Yani kredi puanınız oluşmak için sizin ödeme alışkanlıklarınıza ve etkinize gerek duyar. Sizin etkiniz kredi puanınıza karşı ne kadar olumlu olursa kredi puanınız da o kadar yüksek  ve olumlu olur. Ancak siz olumsuz etkilerle kredi puanınızı etkilerseniz kredi puanınız olumsuz olacak ve düşecektir.

Kredi puanınızın yüksek ya da düşük olması tamamen sizin elinizdedir. Eğer ödemelerinizi düzenli olarak gerçekleştirirseniz ve bankalarla aranızı iyi tutarsanız kredi puanınız iyi ya da çok iyi seviyede olur. Eğer ödemelerinizi zamanında yapmazsanız ya da geciktirirseniz ayrıca bankalarla aranız iyi olmazsa kredi puanınız da düşük olacaktır.

Kredi Puanınızı Nasıl Yükseltirsiniz?

Kredi puanınız düşükse bunun sebepleri vardır. Kredi puanınızı yükseltmek istiyorsanız öncelikle kredi puanınızın neden düşük olduğunu bilmelisiniz. Kredi puanınızın düşük olmasının çok sayıda sebebi olabilir. Ödemeyi unuttuğunuz bir borcunuz olabilir. Ödemeniz gereken ancak ödeyemediğiniz kredi borcunuz, kredi kartı borcunuz ve KMH yani kredili mevduat hesabı borcunuz olabilir.

Yukarıda saydığımız nedenlerin yanı sıra borcunuz olmasa da sadece kredi kartınızın ekstre borcunun sürekli olarak asgarisini ödediğiniz için dahi kredi notunuzun düşük olma olasılığı vardır. Bu nedenle kredi puanınızın düşük olmasının sebebini bulmak için risk raporunuza bakmanız çok sağlıklı olacaktır.

Kredi puanınızı yükseltebilmeniz için öncelikle geciktirdiğiniz borçlarınızı kapatmalı ve gelecek dönemlerde ödemeniz gereken borçları düzenli olarak ödemelisiniz. Yüksek kredi puanı düzen demektir. Düzenli bir şekilde yapılan ödemelerin etkisini en geç üç ayın sonunda kredi puanınızda görürsünüz. Bu sırada bankalara yeni bir kredili ürün başvurusu yapmamanız önerilir.