Kredi Puanım En Az Kaç Olmalı?

Kredi puanının en az kaç olması gerektiği konusunda hemen hemen herkes soru sormaktadır. Kredi puanınızın kaç olması gerektiğini öğrenmek için yazımıza göz atın.

Kredi puanınızın kaç olması gerektiğini bilmeniz kredi puanınızı kontrol etmenizi sağlar. Kredi puanı bankadan kredi talep ettiğinizde, kredi kartı başvurusu yaptığınızda ve kredi kartı limitinizin yükseltilmesi için talepte bulunduğunuzda ihtiyacınız olacak bir unsurdur. Sizin göstergeniz durumunda olan kredi puanınız finansal dünyadaki konumunuzu belirler.

Kredi Puanı En Az Kaç Olmalı?

Kredi puanınızı ihtiyacınız olduğunda başka koşul olmadan kullanabilmeniz için kredi puanınız en az Türkiye’nin kredi notu ortalaması kadar olmalıdır. Türkiye’nin kredi notu ortalaması 1450’dir. Bu puanın bulunduğu kategori az riskli kategorisidir. Ancak puanın seviyesi aynı zamanda iyi seviyesine de yakındır.

Sizin puanınızın Türkiye’nin kredi notu ortalamasının üstünde olması diğer açılardan bir risk taşımamanız ve diğer koşulları sağlamanız hâlinde bankalardan istediğiniz kredili ürünü çekebilmenizi sağlar. Ayrıca bir iş ortaklığı kurmaya, ev kiralamaya ya da araç kiralamaya ihtiyaç duyduğunuzda kredi puanınızın yüksek olması sizi avantajlı duruma düşürecektir.

Kredi puanınızın Türkiye’nin kredi notu ortalamasının altında olması bankalardan talep edeceğiniz kredili ürünlerin banka tarafından onaylanmasını zorlaştıracaktır. Yani banka sizin riskli müşteri olduğunuzu görecek ve size borçlarınızı ödeyeceğiniz konusunda güvenmeyecektir.

Kredi notunuzun düşük seviyelerde olması bankadan kredi alabilmeniz için başka unsurlara ihtiyacınız olduğu anlamına gelmektedir. Yani kredi puanınızın düşük olması durumunda bankadan kredi alabilmeniz için kefil göstermeniz ya da bir gayrimenkulünüzü ipoteklemeniz gerekecektir. Ancak bildiğiniz gibi günümüzde kefil bulmak oldukça zordur. Eğer bir gayrimenkulünüz yoksa ve kefil bulamazsanız kredi puanınızı yükseltmeye çalışmanız şarttır.

Kredi Puanı Neden Önemlidir?

Kredi puanınız pek çok açıdan önemlidir. Kredi puanınızı yüksek tutmanız bankadan acilen para çekmeniz gerektiğinde zorlanmamanızı sağlar. Ayrıca kredi puanınız sizin çektiğiniz krediye uygulanacak faiz oranını da belirler. Bankaların çoğu son zamanlarla müşterilerin kredilerine onların kredi puanlarına göre faiz yansıtmaktadır. Yani kredinize uygulanacak faiz oranını sizin kredi puanınız belirlemektedir. Bu nedenle kredi puanınızı her daim yüksek tutmaya çalışmalısınız.