Kredi Puanımı Nereden ve Nasıl Öğrenirim?

Kredi puanınızı öğrenmeniz ve kredi puanınızı etkileyen etmenlere hakim olmanız önemlidir. Kredi puanınızı nereden ve nasıl sorgulayabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız yazımıza göz atın.

Kredi puanı pek çok kişi için önemli bir unsurdur. Çünkü kredi puanı günümüzde bir kişinin güvenilir olup olmadığını iş ortaklarına, bankalara ve kurumlara gösteren en önemli göstergedir. Bu nedenle herkesin kredi puanını öğrenmesi ve bu puanı kontrol etmeyi bilmesi şarttır. Kredi puanınızı sorgulamak ve öğrenmek için neler yapmanız gerektiğini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kredi Puanı Nasıl Sorgulanır?

Kredi puanınızı sorgulamak için kullanabileceğiniz iki yol vardır. Bunlardan biri bankanızın internet şubesine ya da mobil uygulamasına girmek ve ikincisi de Findeks platformunu kullanmaktır. Bu yöntemlerin ilki internet şubesine ya da mobil bankacılık uygulamasına girerek kredi notunuzu öğrenmenizi sağlar. İkincisi ise daha sağlıklı ve kapsamlı bir yöntemdir.

Findeks platformu KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmuş bir platformdur. Findeks platformunda istediğiniz her türlü sorgulamayı yapabilirsiniz. Sorgulamalarınız sonucunda Findeks e-posta adresinize kapsamlı bir PSF dosyası gönderir. Bu dosyada sorgulama yaptığınız unsura ilişkin kapsamlı açıklamalar yer alır.

Kredi puanınızı Findeks platformunda sorgulamak için yapmanız gereken şey Findeks platformuna üye olmaktır. Böylece istediğiniz hizmeti almanız mümkün olur. Findeks platformunda yaptığınız her sorgulamadan ücret alınır. Ancak kredi puanınızı sorgulayabilir, risk raporunuzu ve notlu risk raporunuzu alabilir, not takipçi hizmeti ve not danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.

Kredi Notu Sorgulaması Ne İşe Yarar?

Findeks platformunda gerçekleştirdiğiniz kredi notu sorgulama işlemi 4,72 TL’dir. Bu ücreti her kredi notu sorgulama işleminde ödersiniz. Ancak Findeks üyelik paketi alırsanız ya da hesabınıza bekiye yüklerseniz yaptığınız her sorgulama işlem ücreti paketinizden ya da bakiyenizden eksilecektir.

Kredi notu sorgulaması pek çok işinize yarayacaktır. Bunlardan ilki ve en önemlisi bankalardan kredi çekip çekemeyeceğinizi öğrenmenizdir. İkincisi ise kredi notunuzun Türkiye kredi notu ortalamasına göre nerede olduğudur. Türkiye kredi notu ortalaması 1450’dir. Findeks kredi notu raporunda kredi notunuzun Türkiye kredi notu ile bir karşılaştırması yapılmaktadır. Bu sayede kredi notunuza göre risk durumunuzu da öğrenebilirsiniz.