Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları 2017

Kredi sicil affı 2017 ile artık kara listede olanlara veya kırmızı çizgi yiyen bireylere kredi imkanı doğacak ! Ancak kredi sicil affı başvuru şartları 2017 konusunda bir takım bilgilerin verilmesi ile beraber bu etkenleri yerine getirmeyenler, sicil affından yararlanmayacak.

Kredi Sicil Affı 2017

Birçok birey bankalara olan borçlarından dolayı zor durumda kalmıştır. Bunlara kobi ve esnafın borçları da eklenince ülkemizde hemen her 10 kişiden 2 kişinin kredi sicili veya esnaf sicili bozulmuştur. Bu bireyler sicillerinin bozulmasının sonrasında bankalardaki hiçbir bankacılık ürünlerine başvuramıyor. Hali ile yapacakları iş gücünün yeteri seviyeye çıkmaması nedeni ile de sürekli bu kötü durumdan yakınmakta.

2017 kredi sicili affı komisyondan geçtiği için tek etkenin artık meclisten çıkacak son karara bağlı olduğunu belirtelim. Bu nedenle TBMM’den çıkacak olan ilgili yasadan da haber bekleyenlerin sayısı yüz binleri geçti. Peki sicil affı başvuru şartları neler ?

  • Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren o ayın içerisinde olmak üzere sonraki gelecek zaman dilimi dahil 6 ay içinde borcun tamamını ödemiş olan kredi sicil affı yasasından faydalanacak.
  • Borçlarını, yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren olmak üzere sonraki gelecek zaman dilimi de dahil6 ay içinde borcunu yeniden yapılandıranlar kredi sicil affı yasasından faydalanacak.

Yani bu şu demek: ya borçlarınızın tamamını kapatacaksınız ya da mevcut borçlarınızı banka şubelerine giderek yapılandırın. Hükumetin bu adımı atmasının nedeni ticari faaliyetlerin artmasını ve mağdur olan esnafa ek bir kapı açılması içindir.

Kredi Sicil Affı Kimleri Kapsıyor?

Eğer ki yasa yürürlüğe girerse o andan itibaren geriye dönük önceki yıllarda, bankalardan kredi veya kredi kartı alıp, borcunu ödemeyen ve bu nedenle kara listeye alınan bireyler, kredi sicili bozuk olanlar ve kırmızı kalem yiyenleri kapsayacaktır.

2017 kredi sicil affı ne zaman çıkacak?

KKB ve BBDK ile yapılan diyaloglarda çalışmaların son aşamaya geldiği ve ilgili onayın ardından meclise gönderildiği ve kararın tahminlere göre şubat 2017 itibaren geleceği belirtildi.

Sicil affı bir çok birey için önemli bir konudur. Söz konusu sicil affının kabul edilmesinin ardından, sicili bozuk olanlara kredi söz konusu olacaktır.

Kredi sicil affı son dakika

Bilindiği üzere kara listede olanlar ve kırmızı çizgi yiyen bireyler, gelecek olan sicil affı sayesinde mevcut borçlarını ya topluca ödeyecek ya da bu borçları banka ile masaya oturarak, yapılandırma zorunda. Durum böyle olunca yasal işlemlerin de devreye girmesini engellemek, sicil affı ile mümkün olacağa benziyor.

Bu şekilde bir af gelirse, hemen herkes yeniden banka kredilerine saldıracaklardır. Ancak kredi notuna dikkat edilmesi gerekiyor. Zira banka politikalarında kredi gibi en önemli bankacılık başvurularında tek şartın aslında kredi notunun uyumlu olmasını diler. Yani kredi notunuz 1100 puan bazın üstünde ise kredi başvurunuz genelde onaylanır.