Kredi Taksitlerini Ödenmezse Ne Olur, Krediyi Ödememek

Bankalardan kredi çeken bireyler, kredi taksit ödemelerini zamanında yapmalıdır. Ancak bazı kişiler ister veya istemeden de kredi taksitlerini ödenmemekte, hali ile krediyi ödemeyecekleri konusunda nelerin yaşanabileceğini merak etmektedir. Birçok kişi bankalardan kredi alamadıkları için, neden kredi alamıyorum gibi sorular da sormaktadır…

Kredi Taksit Ödemeleri Gecikirse Ne Olur ?

Plansız seçilen kredi ödemeleri, Gelirde yaşanan sıkıntılar be önceden hesaplamadığınız sorunların karşınıza çıkması durumların da kredi ödemelerinde güçlükler yaşıyor hatta bazen kredi taksiti aksatma durumları yaşıyorsunuz. Bu gibi zor durumlar da birçok yönteme başvurarak kredinizi kurtarmaya çalışacaksınız

Peki, kredi taksiti geciktirme  gibi durumlar da neler karşınıza çıkıyor.

Kredi aldığınız bankalar, taksit ödemesini geçirdiğiniz takdir de kredinize gecikme faizi uyguluyorlar. Peki, bu faiz ne kadar? Kullandığınız kredinin en fazla %30 luk kadar bir faiz işlemi uygulanmaktadır. Örneğin aldığınız kredinin ödeme tutarı ayda %1 faizli ise gecikme faiziniz %1,30 oranlarında olacaktır.

 ​​​​​​Geciken kredilere ne gibi işlemler yapılıyor?

Bankalar kredi taksitinin gecikmesi sırasında sizinle iletişime geçmeye çalışıyorlar. Kredi aldığınız bankalar, kredi taksitini geçirmeniz üzerine telefon, mesaj ve e posta gibi yollarla size bildiriyorlar. Kredi taksit geciktirme olarak tüm finansal bürolara gönderiyorlar. Eğer ilk 2 taksiti ödediyseniz oturmuş olduğunuz eve ihbarname göndererek uyarıyorlar. İhbarnameyi aldığınız süre zarfınca 30 gün içerisinde ödeme yapmazsanız yasal işlemler başlatılıyor. Eğer yasal süreç başlatılmışsa kredi dosyanız bankanın kendi özel avukatına aktarılıyor ve bu süre zarfında artık avukatla muhatap olmak zorunda kalıyorsunuz. Ve büyük bir olasılıkla bu süreçte haciz işlemleri başlatılıyor.

krediyi ödememek

 ​​​​​​Kredi Taksitleri Gecikmesi Sonucu Kredi Notu Etkilenir Mi?

Geciktirdiğiniz kredi taksitleri kredi sicilinizi etkilemekte ve ileri ki zamanlar da yapacağınız kredi başvurularınızı da olumsuz yönde etkilemektedir. Unutmamanız gerekir ki kredi alacağınız zaman bankalar kredi ödemelerinize ve kredi notunuza bakarak bir işlemde bulunurlar. Kredi ödemeniz de gecikmeler var ise bankalar bunu göz önünde bulundurarak bir daha kredi alma ihtimaliniz de azalacaktır ve kredi notunuzun düzelmesi bir hayli zaman alacaktır. Yani kredi taksitlerimi sonra öderim nasıl olsa kredi notumu da düzeltirim hissine kapılmayın. Kredi ödemeleriniz düzenli bir şekilde yapmanızı öneririz.