Kredide Erken Ödeme İndirimi Var Mı

Kredide Erken Ödeme İndirimi Var Mı?

Kredi kullanırken, kredi sözleşmesinde 14 gün içinde cayma hakkınız bulunmaktadır. Cayma hakkınızı kullanıp kredinizi tek seferde ödeyebilirsiniz ancak kullandığınız süre kadar faiz de ödemektesiniz. Kredi kullanan kişi farklı vade ve miktarlarda kredi kullandığı için toplam ödenecek para miktarı ve faiz miktarı değişkenlik gösterecektir. Erken ödenen kredi de indirim yapılmaktadır. Bu çekilen kredi miktarı ve vadeye bağlı olarak, kullanılan süreden kalan süre faiz hesaplaması yapılarak bir indirim yapılmaktadır. Kredi kullandığınız zaman erken kapatmayı isterseniz banka sizden aldığı hayat sigortası primini iade etmekte ve erken kapamadan dolayı faiz indirimi yapılmaktadır.

Bankaların Kredide Erken Ödemeye Bakış Açısı

Bankalar kredi ve kredi kartları gibi borçların zamanında ödenmesi istemekle birlikte geç ödenen her borç faiz getireceğinden bankaya kar sağlamaktadır. Erken ödemelerde ise toplamda alınacak faiz miktarı azalacağından faiz kaybına uğrayan banka bunu telafi etmek için kredi ihtiyacı olan uygun bir müşteriye kredi vermek için sms yoluyla kredi kullanacağı miktarı ve vadeyi belirterek, faiz oranı hakkında bilgi verir, müşteri onaylarsa kredi kullanılır. Bankalar erken ödemeye pek sıcak bakmamaktadırlar.

Erken Ödenen Kredinin Faiz İndirimi

Erken ödeme yapılan kredi, vatandaşın faiz indiriminden faydalanmasını ve hayat sigortası priminin iadesi şeklinde fayda sağlayan bir durumdur. Kredi ödemelerini geç ödediğimizde fazlaca faiz işliyorsa, erken ödemelerde de faiz indirimi yapılmaktadır. Erken ödeme şekilleri şunlar:

  • Vadesi gelmemiş krediyi erken kapama
  • Vadesi gelmemiş taksitleri erken ödeme
  • Kredinin taksitlerinde ara ödemeler yapma

Krediyi kullanırken, bankanın sözleşmesiyle kaç taksit olacağı, faiz oranı, toplam ödenecek miktar ve her ayın hangi günü ödeneceği yer almaktadır. Bu belirtilen bilgiler doğrultusunda erken ödeme yapılması halinde gerekli hesaplamalar yapılır, indirim miktarı belirlenir. Kullandığımız kredi çeşitleri ,ihtiyaç kredisi, araç kredisi, eğitim kredisi, ev kredisi, bütün bu kredi çeşitlerinde erken ödemelerde indirim yapılmaktadır. Erken ödenen kredilerde faiz indirimi tüketici kredisi sözleşme maddelerine göre hesaplanıp yapılmaktadır. Bankalar erken ödeme ve kredi kapatma işlemlerini şubeden yapmaktadırlar. Bankanın size verdiği kredi ödeme tablosunda ne zaman ne kadar ödeyeceğiniz miktar yazmaktadır.