Kredimi Ödeyemiyorum Ne Yapmam Gerekiyor?

Banka kredileri ister istemez bazı ekonomik sorunlardan dolayı taksitlerin gecikmesine neden olduğunda, bireyler kredimi ödeyemiyorum gibi karamsarlığa girebiliyor. Bu gibi durumlarda yapmanız gerekenleri aşağıdaki bilgi paylaşımından esinlenerek, çözüme kavuşturabilirsiniz.

Banka kredi başvuruları 2017

Kredi kullanmak bir kaç saatlik işlem iken kredi borcunu ödemek yıllarca sürmektedir. Bilinçsiz harcamalar, gelir düzeyi ile dengeli yapılmayan kredi kart harcamaları, borç ödeme planının olmaması, acil nakit ihtiyaçları, sağlık, eğitim sorunları derken kullanılan krediler artık ödenemeyecek duruma gelir.

Kredinin ödenememesi durumunda ise önce gecikme faizleri ve 90.gün sonrası ise icra işlemlerine kadar gidecek bir süreç. Kredimi ödeyemiyorum diyorsanız bu yazıyı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Mevcut kredi borcunu ödeyemeyen insanların en sık kullandığı taktik borcu borçla kapatmak olan ikinci bir kredi daha kullanmaktadır. Ancak ödemelerini bir düzene sokamayan, aylık gelirine göre harcamalarını endeksleyemeyen insanların karşılaşacağı sonuç yine ilk kredilerinde ki gibi ödeyememe sorunu ile karşılayacağı iki kere iki dört gibi aşikârdır.

Kredi Ödemelerine Taksit İmkanı

Şunu da belirtelim ki ikinci krediyi kullanmak da tamamen piyasaya olan borcunuzu miktarı ve gelirinizin durumuna göre bankalar tarafından belirlenmektedir. Eğer ki kullanılacak yeni kredinin taksitleri gelirinizin yarısını geçerse kredi kullanma şansınız yoktur. Gelelim kredi borcunu ödeyemeyenlerin izleyeceği ikinci yola. Bu yol en mantıklı yol bizce. Ödenemeyen kredi borçlarını bankaya yeniden yapılandırmak en sağlıklı davranış olacaktır. Banka kalan ve ödenemeyen kredi borçlarını, yeniden yapılandırma ve yeni faiz uygulamalarıyla uzun vadeli taksitlere göre yapılandırmaktadır.

Bankalarda alacağını tahsil edebilmek ve yeni karlar elde edebilmek için kredi kullanıcısının ödeyebileceği ve banka yönetiminin müsaade edeceği en alt sınıra kadar ödeme miktarını belirleyecektir. Yapılan bu yapılandırma sonrası kredi kullanıcısı tekrar aynı duruma düşmemek için önlemler almalıdır. Yukarı da bahsettiğimiz gibi aylık geliriyle yapılacak harcamalarını bir düzen içine sokmalı, gereksiz ve lüks harcamalardan uzak durmalıdır. Eğer ki yapabiliyorsa ek bir işte çalışarak gelirini ek gelirler sağlayabilir.

Kredi borcunu ödeyemeyen insanlara tavsiyemiz yukarıda izah ettiğimiz ikinci yoldur. Onun dışında ki yolların sonu yine kredi ödeyememeye çıkacaktır. Tefeciden para alıp kredi borcunu ödemek, senetle telefon, elektronik,  beyaz eşyalar alıp paraya çevirmek ve kredi borcunu ödeye çalışmak üfürükten teyyareden başka bir şey olmayacaktır. Sonuçta senetle de alınan ürünlerin ödeme zamanı gelince yine plansız borçlanmaya yol açacağı için kredi borç ödeyememe sorunuyla karşılaşılacaktır.