Krediyi Erken Kapatma Cezası Ne Kadar 2017

Evet yanlış okumadınız arkadaşlar, var olan kredi borcunuzu bankalara daha erken sürede ödemek istediğinizde bankalar sizlerden erken kapatma cezası adı ile bir kesinti yapmaktadır. Kendimden bir örnek vermek istersem, Yapı kredi bankasından çektiğim 50 bin liralık ev kredisini 8.taksit esnasında kapattırmak istediğimde 968 lira ceza kesintisi ile karşılaştım. Yani zorunlu bir kesinti olduğunun altını çizelim. Bankalar kısaca geçirmeye devam ediyor 🙁

Kredi Borcunu Erken Ödemek

Kredi alıp ihtiyaçları karşılamak günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Hatta artık aile dosttan borç almak yerine herkes bankaları tercih etmeye başladı. Ülkemizde ki milyonlarca insan bankalar ile bir şekilde iletişim halinde olduklarından sürekli bir döngü oluşmaktadır. Almak, kapatmak arasında geçen bu faiz dengesinde bankalar her zaman karlı çıkmaktadır. Bugün bir kredi çekip bunu diğer ay kapatsanız bile dosya masrafı kredi sigortası derken yine birçok masraf ödemektesiniz.

Krediyi erken kapatma cezası ne kadar?

Kredi türünü göre erken kapama cezası alınmaktadır. Eğer tüketici kredisi çektiyseniz tüketici kredilerinde ilk taksitler faiz kısmı daha fazla anapara tutarı daha az olan taksitler olduğundanilk aylarda yapacağınız ödemeler genelde faizlere gidecektir. O yüzden kapama işlemi yaptığınızda ileri ki dönemde ki taksitleriniz için indirim alacaksınız. Konut kredilerinde de yine tüketici kredilerinde olduğu gibi bir durum söz konusudur ama konut kredilerinde başta masraf yüksek olduğundan gerek kredi masrafı olsun gerek Ekspertiz masrafı açısından kapama genelde taksitlerin az kalması ile birlikte yapılmaktadır. Bu durumda da indirim olayı fazla olmayacaktır.

Erken Kapatma Cezası Yasal Mıdır?

Kredilerinde erken ödeme cezasının yaşandığı durumlar genellikle sübvansiyonlu verilen devlet teşvikli tarım kredilerinde yaşanmaktadır. Çünkü bu krediler size teşvik ve yatırım amacı ile verildiği içi erken ödeme gibi bir olay beklenilmemekte. Krediler ürün ekerken verilip hasat dönemlerinde tahsil edilmektedir. Siz bu krediyi erken ödemeye karar verdiğinizde bankalar bu kredileri başka yerlerde kullandığınızı düşünerek sizden erken ödeme cezası adı altında fark almaktadır.  Bu yüzden zaten faizi etkilemeyeceği için erken ödeme yapmaktan mümkün olduğunca kaçının tabi ki bu durum sadece tarımsal kredilerde geçerli olduğundan bireysel kredilere dilediğiniz gibi erken ödeme yapabilirsiniz.