Maaşın Kaç Katı Kadar Kredi Alabilirim?

Bankadan maaşın kaç katı kadar kredi alabileceğini öğrenmek isteyen çok kişi vardır. Eğer siz de bunlardan biri iseniz maaşınızın kaç katı kadar kredi alabileceğinizi yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişiler ve hatta aileler için söz konusu kredi çekimindeki üst limit nedir şeklinde sorular sıkça merak edilmektedir. Ev, araba, arsa ya da herhangi bir şey satın almak veya ihtiyaçlarını karşılamak isteyen kişiler ve aileler, bankalardan ne kadar kredi alabileceklerini tam olarak bilmeyebilecekleri gibi internet ortamındaki sayılar da kendileri için her zaman geçerli olmayabilir. Çünkü bankalar, kredi üst sınırlarını kişilere göre belirlemektedir.

Maaşın 20 Katı Kadar Kredi Çekilebilir

Banka üzerinden kredi çekmek isteyen ve bu krediyi ihtiyaçları ya da sahip olmak istediği bir ürün ya da hizmet doğrultusunda kullanmak isteyen kişiler için bankadan ne kadar kredi çekilebileceği önemli bir konudur. Çünkü elde olmayan ya da kredi çekilse bile temin edilemeyecek harcamalar yapmamak için baştan ne kadar kredi çekilebileceğini bilmek önemlidir.

Kişilerin tek başlarına ya da aileleri ile birlikte yani aynı evde yaşayan kişilerin bir araya gelerek çekebilecekleri kredi değişmektedir. Genel kural, bir kişinin maaşının en fazla yirmi katı kadarına denk gelecek seviyeye kadar kredi çekebileceği ve bunun üstüne çıkmasının mümkün olmadığı yönündedir. Yani 3000 TL aylık maaşı olan bir kişi en fazla maaşının yirmi katına denk gelen tutarı yani 60 bin TL kredi çekebilir.

Haneye Giren Aylık Gelir Önemlidir

Aile olarak bir arada yaşayan ve aileyi oluşturan bireyler arasında birden fazla kişinin maaşı olması halinde ise toplu olarak çekilebilecek kredi miktarı da artabilmektedir. Buna göre eğer aynı hanede yaşayan ve her birinin maaşı olan kişiler birlikte hareket ederek kredi almak isterlerse bu kez her birinin maaşı toplanır ve toplam miktarın yirmi katına kadar kredi başvurusu yapılabilir.

Hane üyelerinin maaşlarının toplamı 10 bin TL ise 20 bin TL seviyesine kadar kredi kullanmak mümkün olabilmektedir. Özellikle de ev alacak aileler için bu yöntem sıkça kullanılmaktadır. Son olarak, çekilen kredilerin geri ödemelerinin aylık taksitlerinin aylık maaş tutarının yarısını geçemeyeceğini de belirtmemiz gerekir.