Ölen Kişinin Banka Hesabındaki Para Nasıl Çekilir

Banka hesabında unutulan para veya ölen kişinin banka hesabında bulunan parayı nasıl çekeceğinizi bu makalemiz sayesinde öğrenebilirsiniz.

Vefat eden kişinin banka hesabında yaptığı bir birikim var ise bu parayı çekmek için ilk olarak elinizde Veraset İlanı olması gerekmektedir. Peki ölen kişinin banka hesabındaki para nasıl çekilir?

Ölen kişinin banka hesabındaki para

Vefat eden bir aile bireyinin banka hesabında biriken bir parası var ise bu parayı çekmek için bir takım işlemler yapmak gerekmektedir. Her ne kadar ölüm sonrasında bu işlemleri yapmak biraz can sıkıcı olsa da, belirli bir süre sonra işlemler zorlaşacağı için tez vakitte halledip, aradan çıkartmanızda büyük fayda vardır.

Elinizde bulunan ölüm belgesi ile öncelikle noter ya da Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak veraset ilanınızı çıkartmanız gerekmektedir. Veraset ilanı, birkaç dilekçe işlemi ile çıkartılabilecek basitlikte bir işlemdir. Fazla zamanınızı almayacaktır.

Veraset ilanı elinizde olduktan sonra, vefat eden aile bireyin birikim yaptığı bankaya giderek, bu belge ve kimliğiniz sayesinde yatırılan miktarı çekebilirsiniz. Eğer ki vefat eden aile bireyin hangi bankada birikim yaptığını bilmiyorsanız, işleriniz biraz zorlaşacaktır. Çünkü bu konuda bilgi sağlayan her hangi bir sitem olmadığı için, vefat eden yakınınızın çalışma ihtimalinin olduğu bankaları tahmin ederek tek tek ziyaret etmeniz gerekmektedir. Bunun diğer bir yöntemi, veraset ilanınız ile birlikte Bankalar Birliği’ne başvuru yaparak tek kalemde tüm bankalardaki mal varlıklarını öğrenebilirsiniz. Lakin bu yavaş işleyen bir sistemdir. Kendiniz gezerek sorgulama yapmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

ölen kişinin bankadaki parası

Ölen kişinin herhangi bir kredi kartı, kredi, vergi gibi borcu var ise, başvurunuz esnasında bu bilgiyle karşılaşmanız ihtimaller dahilindedir. Böyle bir durum ile karşılaştığınız taktirde, Veresat İlanınız ile birlikte vergi dairesine giderek, vefat eden aile bireyinize ait miras vergi tutarını ödemeniz gerekmektedir.  Bu işlem, banka tarafından belirli bir komisyon karşılığında da yapılmaktadır. Vergi dairesine yapacağınız ödeme sonrasında temin edeceğiniz borcu yoktur yazısı ile birlikte bankaya tekrar müracaat yapmanız işlemlerinizi hızlandıracaktır.

Ölen kişinin banka hesabındaki parayı daha hızlı bir şekilde çekmek istiyorsanız, bankalara gitmeden önce vergi dairesine giderek herhangi bir borç varsa ödemesini yapabilirsiniz. Bu sayede borcu yoktur yazısı elinizde olur ve bankaya ilk gidişinizde para çekme işleminizi tamamlayabilirsiniz.