Saanen Keçi Yetiştirme Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır?

Saanen keçileri süt üretimi yapmak isteyen kişilerin seçtiği keçi cinsidir. Saanen keçi yetiştirme kredisi veren bankaları ve hibe veren kurumları yazımızda bulmanız mümkündür. 

Saanen keçi yetiştiriciliği ve süt üretimi yapmak istiyorsanız bu keçilerin Türkiye’nin iklim koşullarında rahatça yetişebildiğini bilmelisiniz. Saanen keçi yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilere bankalar kredi verirken devlet kurumları hibe vermektedir. Ancak devlet kurumundan hibe alacaksanız bu keçilerin özel ırk olması nedeniyle yerine getirmeniz gereken koşullar ortaya çıkmaktadır.

Keçi yetiştirmek ve süt üretmek için Saanen cinsi keçilerin seçilmesinin nedeni uygun koşullar oluşturulduğunda bu cins keçilerin sadece birinden bir yılda 600 litre ile 700 litre arasında süt alınabilmesidir. Bu keçi cinsi İsviçre’den ithal edilmektedir. Burada önemli olan husus kredi almak istiyorsanız devletin öncelike sadece 10 keçi için hibe vermesidir. Bu da 10 bin TL ila 15 bin TL arasında bir tutara denk gelmektedir.

Saanen Keçi Yetiştirme Kredisi Almak İçin Gerekli Koşullar

Saanen keçi yetiştiriciliği için devletten hibe almak isterseniz öncelikle barınma koşullarını iyileştirilmeniz ve bir çiftlik oluşturulmanız gereklidir. Saanen keçi yetiştiriciliği için hibe alacağınız kurum Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurulu yani TKDK’dır. Bu kuruldan hibe alabilmeniz için kurulun belirlediği il ya da ilçe merkezlerinde olmanız şarttır.

TKDK’dan Saanen keçi yetiştirme hibesi alabilmeniz için bu kurulun belirlediği il ya da ilçe merkezlerinde bulunmanızın zorunlu olmasının nedeni kırsal alanlardan kentlere gerçekleşen göçün azaltılmasının hedeflenmesidir. Eğer siz de TKDK keçi yetiştirme hibesi almak istiyorsanız öncelikle kurulun neye destek verdiğini bilmelisiniz. Bazı yerlerde sadece çiftlik için hibe verilirken bazı yerlerde de sadece keçi alımı için hibe verilmektedir. Ancak hem çiftlik için hem de keçi alımı için hibe verilen bölgeler de mevcuttur.

Saanen Keçi Yetiştirme Kredisi Veren Bankalar

Saanen keçi yetiştirme kredisi veren bankalara kredi almak için başvuru yapabilirsiniz. Bu krediyi veren bankalar Ziraat Bankası, Vakıfbank, Türkiye İş Bankası, QNB Finansbank ve Denizbank’tır. Bu bankalara nüfuz cüzdanınız ve çiftçilik belgeniz ile başvurabilir ve başvuru formunu doldurarak kredi talebinizi bankaya iletebilirsiniz.