SGK’ya Ödenen Primleri Geri Almak Olabilir Mi

Bağkur’lu veya SGK’lı olan bireylerin akıllarında ödediğim primlerin geri alınıp, alınmayacağı konusu düşündürmektedir. Hali ile ödenen primlerin geri iade konusu oldukça önemlidir.

SGK Primlerinin Geri Alınması Mümkün Müdür?

Sigortalı olarak çalışanlar, belirli şartlar dahilinde primlerini toptan ödeme ile geri alabilirler? “SGK Primlerinin Geri Alınması Mümkün Müdür?” sorusunun yanıtı olumludur. Ancak bu konuda bazı şartlar aranmaktadır. Çalışanların SSK, Bağkur veya Emekli sandığına tabi olmaları gerekmektedir. SSK primlerinin geri alınması mümkün müdür? Primlerin toptan ödenek veyahut kesenek iadesi adı altında alınması mümkündür. Primlerin geri alınması için;

  • SSK ve Emekli sandığına tabi olanların çalıştığı yerden ayrılması,
  • Bağkur çalışanlarının ise işyerlerini kapatmaları
  • Emeklilik yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.

Ayrıca belirtmekte fayda var; malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazananlara ödeme yapılmamaktadır.

Şartlar Uygunsa Prim Ödemesi Yapılır

Prim ödemelerinin yapılabilmesi için emeklilik yaşının doldurulmuş olması gerekmektedir. Emeklilik yaşı doldurulmadığı takdirde primlerin toptan ödemesi yapılmamaktadır. Zorunluluk esasına dayanan sosyal güvenlik sisteminde, kişinin sigortalı olup olmama tecihi önem taşımamaktadır. Kişilerin karşılaşabilecekleri risklerin telafi edilmesi adına primler, yapılacak ödemelerin finansmanında kullanılır. Sosyal güvenlik sistemine prim ödeyenlerin yaşlılık aylığı bağlanmış ise primlerin geri alınması mümkün değildir.

sigorta primlerini geri almak

Toptan ödeme adı ile bireyler, bugüne kadar ödemiş oldukları primleri toptan olarak SGK’dan geri alabilir. Ancak buna şu şekilde karar vermeleri gerekiyor, eğer ki gün sayınız yeterli gelmiyor ise ve o kadar beklemek istemiyorsanız, bu işlemi yapabilirsiniz. İlgili mevzuata bakmak istediğimizde ; 08.09.1999 gününden sonra ama 1 Mayıs 2008 gününden önce işe girmiş olanlar için toptan ödeme yaşı kadınlar için 58, erkekler için 60 yaşının tamamlandığı tarihtir, 1 Mayıs 2008 günü ve sonrasında ilk defa işe girenler için toptan ödeme yaşı 65’dir.