Sicil Affına Kredi Veren Bankalar 2017

Kredi sicil affı ile beraber 2017 kredi başvurusunda bir artış beklenmektedir. Buna göre bir çok birey sicil affına kredi veren bankaların hangileri olduklarını merak etmekte.

Geçmişte kullanılan kredilerin ödenememesi nedeniyle kara listeye girmiş olan çok sayıda bireysel ve kurumsal banka müşterisi sicil affının uygulanmasını bekliyor. Sicillerinde sorun bulunan borçlular, bankalardan hiçbir surette kredi alamadığından ötürü bu konuda yapılacak sicil affından yararlanmayı istiyor.

Sicil Affı Ne Zaman Uygulamaya Geçecek?

Devlet kanadından gelen açıklamalarda, sicil affı için çalışmaların tüm ilgili kurumlarla birlikte sürdürüldüğü bildirildi. Çalışmaların hızla sürdüğü ve yılın ilk yarısında bu affın uygulamaya geçirileceği açıklandı. Sicil affının sadece kurumlar veya şirketler için değil, esnaf ve vatandaşlar için de geçerliği olacağına vurgu yapıldı. Bu konuda herhangi bir kısıtlamaya gidilmeyecek ve kara listede olan herkes bu aftan yararlanabilecek. Bu sayede piyasaların da hareketlenmesi bekleniyor.

Sicil Affının Şartları Neler?

Sicil affından, bankalara borcu olup kara listeye düşmüş olan, kredi veya kredi kartı kullanamayan tüm birey ve şirketler yararlanabilecek. Sicil affı resmi gazetede yayınlandıktan sonra, bankalara borcu olan kişi veya şirketlerin, en hızlı şekilde bankasına başvurması gerekiyor. Sicil affından iki farklı şekilde yararlanılması mümkün olacak.

Bunlardan ilki, sicile yansıyan borcun yapılandırılması olacak. Borçlu, alacaklı olan bankaya giderek, borçlarını düzenli ödeyebilmek adına yeni bir ödeme planı çıkarttırarak yapılandıracak. Borcunu kapama şansı olan kişilerin de geçmişe dair borçlarının tamamını avantajlı bir biçimde kapamaları sağlanacak. Sicil affından bu şekilde yararlanan herkes, normal şartlarda 5 yıl süreyle kara listede olmaları gerekirken, 6 ay içerisinde bu listeden çıkarılacaklar.

Sicilde olan kayıtlar silindiğinden ötürü bu kişilerin bankalardan kredi çekmeleri ve kredi kartı almalarına imkân olacak. Çalışılabilecek banka konusunda da herhangi bir ayrım bulunmuyor. Sicil affı uygulandığından, kişi kara listede olmayacak ve eski kayıtlar hiçbir şekilde göz önüne alınmadan kredi kullanması tüm bankalar tarafından sağlanabilecek.

Kredi Sicil Affına Kredi Verenler 2017

Bu bankalar arasında Denizbank, Vakıfbank, Yapıkredi, Ceptetep, Akbank ve TEB bankaları başta geliyor. Bunlara ek olarak özel bankalarda bu kişilere özel faiz oranları dahilinde kredi vermektedir.