Şubesiz Bankacılık Nedir?

Şubesiz bankacılık son yıllarda son derece yaygın hâle gelen ve sayıları artan şubesiz bankacılık hizmetleridir. Hizmet aldığınız bankanın bir şubesi bulunmaz. 

Teknolojinin çok gelişmesi ile birlikte bankalar da bu gelişimden yararlanmaya ve teknolojiyi bankacılığın her alanında kullanmaya başlamışlardır. Bankalar önce pek çok bankacılık işleminin internet şubesinden ve mobil bankacılık şubesinden yapılmasını sağlamış sonra da tüm bankacılık işlemlerinin şubeye uğramadan yapılabildiği bir sistem oluşturmuşlardır. Bu sistemin adı şubesiz bankacılıktır.

Şubesiz Bankacılık Ne İşe Yarar?

Şubesiz bankacılık zamandan ve paradan tasarruf sağlamak, bankacılık işlemlerini şubeye gitmenden yapmak ve benzeri pek çok işe yarar. İstediğiniz işlemi yerinizden kıpırdamadan dakikalar içinde yapmanızı sağlar. Bir para transferi yapmak istediğinizde ya da bir faturanızı ödemek istediğinizde isterseniz bilgisayarınızın başında iken hemen internet şubesine girerek para transferi işleminizi ücretsiz yapabilir ya da faturanızı ücretsiz ödeyebilirsiniz.

Şubesiz bankacılık sayesinde sadece bilgisayarınızın başında iken değil elinizde akıllı telefonunuz varken de her türlü bankacılık işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Zaten şubesiz bankacılığın esas işe yarar tarafı akıllı telefonunuzdan çok hızlı ve kolay bir şekilde her türlü bankacılık işleminizi yapabilmenizdir. Böylece nerede olursanız olun ve ne zaman olursa olsun her türlü işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Şubesiz Bankacılık Hizmetleri

Türkiye’de şubesiz bankacılık hizmeti veren bankalar önceleri bir ya da iki tane iken son yıllarda bu bankaların sayısı artış göstermiştir. Bunun nedeni şubesiz bankacılık hizmeti vermenin bankalar içinde oldukça avantajlı olmasıdır. Öyle ki bir şubenin olmaması bankalar için maliyetlerin çok fazla düşmesi anlamına gelmektedir. Müşterilerin ihtiyacı olan şey çok sayıda ATM ve güvenli bankacılık uygulamalarıdır.

Türkiye’de şubesiz bankacılık hizmeti veren bankalar QNB Finansbank Enpara, Yapı Kredi NUVO, Denizbank Dijital Deniz, Garanti Bankası iGaranti, ABank Mutlu Param, Kuveyt Türk Senin Bankan ve CEPTETEB’dir. Önümüzdeki yıllarda bu bankaların sayısının artması beklenmektedir. Eğer siz de şubesiz bankacılık hizmeti almak istiyorsanız istediğiniz hizmeti veren bankanın resmi websitesine girebilir, gerekli formu doldurabilirsiniz. Banka müşteri temsilcisi sizi müsait olduğunuzda evinizde ya da iş yerinizde ziyaret edecektir.