Yapılandırılmış Borç Taksitlerimi Ödemezsem Ne Olur?

Yapılandırılmış borç taksitlerinizi düzenli olarak ödemeniz çok önemlidir. Çünkü bunlar geciktirebileceğiniz ve ödemediğinizde hoşgörü gösterilecek taksitler değildir.

Yapılandırdığınız borçların taksitleri, daha önce ödemediğinizde üstüne sadece faiz yansıtılan taksitlere benzememektedir. Bu taksitleri gününde ödemeniz çok büyük önem taşır. İster bankaya ödemeniz gereken yapılandırma taksitleri olsun ister devlete ödemeniz gereken yapılandırma taksitleri olsun bunları zamanında ödemeyi ihmal etmemeniz gerekir.

Yapılandırılan Borç Taksitleri Neden Önemlidir?

Borç yapılandırma işlemi biraz zor bir şekilde yapılan işlemdir. Yapılandırılacak borç bankaya ödemediğiniz ya da devlete ödemediğiniz borç olabilir. Bankaya ödemediğiniz kredi borcu, kredi kartı borcu ve benzeri borçlar banka tarafından yapılandırılabilir. Ancak bunlar yapılandırılırken banka size uzun vadeler vermez. Çünkü banka en kısa zamanda sizden boru tahsil etmek ister.

Banka tarafından yapılandırılan bir borcunuz varsa bu borcu bankanın istediği vadede ve istediği şekilde ödemeniz şarttır. Bankanın yapılandırdığı borçların taksit tutarları genellikle yüksek olmaktadır. Çünkü bankalar, yapılandırılmış borçların vadelerini kısa tutmayı tercih ederler.

Bankanın belirlediği tutarlardaki taksitleri yüksek olsa da ödemeniz şarttır. Aksi hâlde hem banka size başka bir yapılandırma fırsatı sunmayacak hem de iki yıl boyuna ödenmeyen borçları Varlık Yönetim Şirketlerine devredecektir. Bu şirketlere devredilen borcunuzu ödemeniz daha zordur. Çünkü Varlık Yönetim Şirketleri çok sınırlı kolaylık sunarlar.

Devletin yapılandırma hakkı tanıdığı borçlarınızı ödemezseniz daha sıkıcı sonuçlarla karşılaşmanız mümkündür. Devlet bir yapılandırma hakkı tanıdığı zaman siz bu haktan yararlanarak borçlarınızı taksitlendirirseniz taksitlerinizi kesinlikle aksatmamanız gerekir. Eğer ödemelerinizi aksatırsanız yapılandırma hakkınızı kaybedersiniz. Bu durumda devletin sunacağı başka bir borç yapılandırma olanağından yararlanamazsınız.

Devletin verdiği borç yapılandırma hakkından yararlanırken iki kere düşünmelisiniz. Eğer taksitleri ödemekte zorlanacağınızı düşünüyorsanız borcunuzu yapılandırmamanız en iyisidir. Devlet zaman zaman borcunu ödeyemeyen ve borcu biriken kişilere taksitlendirme hakkı tanımaktadır. Bu olanaklardan biri mutlaka sizin taksitlerinizi rahatça ödeyebileceğiniz bir zamana denk gelecektir.

Borç yapılandırma işlemi kredi notunuzu da etkilemektedir. Eğer yapılandırdığınız borcun taksitlerini düzenli olarak öderseniz kredi notunuz yükselecek, eğer borcun taksitlerini aksatırsanız ve ödemezseniz kredi notunuz düşecektir.