Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası çeyiz hesabı evlenmek isteyen çiftlerin  hem para biriktirmek hem de devletten yüzde 20’lere varan oranda katkı alabilmek için açtıkları hesaptır. 

Devlet destekli evlilik kredisi ya da çeyiz parası adı da verilen ancak esasen evlenecek çiftlere devlet katkısı olarak ve 5 bin TL’ye varan tutarlarda ödenen katkıyı almak için evlenmek isteyen çiftler bankalarda çeyiz hesabı açmaktadırlar. Bu çeyiz hesabı Türkiye’nin önde gelen bankalarında ve Ziraat Bankası’nda açılabilmektedir.

Ziraat Bankası çeyiz hesabı başvuru yaptığı sırada 24 yaşından gün almamış olan gençler ya da ebeveynler tarafından açılabilmektedir. Ancak devletten katkı almak bu kadar kolay değildir. Başvuru yapan kişinin başvurusunun kabul edilmesinin ardından hemen hesabına para yatırmaya başlaması şarttır. Katkı almak isteyen kişi en az üç yıl yani 36 ay boyunca hesabına her ay para yatırmalıdır.

Devlet Katkısı Nasıl Alınır?

Devlet katkısı alabilmek için en az üç yıl birikim yapmalı ve 27 yaşınızı doldurmadan evvel evlenmelisiniz. Bu durumda hesabınızda biriktirdiğiniz paranın yüzde 20’si hesabınıza yatırılır. Bu noktada bilmeniz gereken husus birikiminizin en fazla yüzde 20’si kadar katkı yapılabileceğidir. Alabileceğiniz en yüksek tutar 5000 TL’dir.

Çeyiz hesabınıza her ay en az 109,62 TL ve en çok 1096,24 TL para yatırdığınızda ve bunu en az üç yıl boyunca yaptığınızda paranız birikecektir. En fazla beş yıla kadar çeyiz hesabınıza para yatırmanız ve birikim yapmanız mümkündür. Ödemelerinizi isterseniz aylık ve üç aylık olarak yapabilirsiniz. Üç aylık ödemelerle ödemeniz gereken en az tutar 328,87 TL ve en yüksek tutar 3288,71 TL’dir.

27 yaşınıza basmadan önce evlenirseniz ve evlendikten sonraki 6 ay içinde katkı almak için başvuru yaparsanız devlet size katkı ödeyecektir. Devletin evlenen çiftlere ödediği katkı faizsiz ve bir yıl ertelemeli kredidir.

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası çeyiz hesabı açmak istediğinizde size en yakın Ziraat Bankası şubesini ziyaret etmeniz gerekir. Bu hesap ortak hesap şeklinde açılamaz ve bir kişi birden fazla çeyiz hesabı açamaz. Ayrıca çeyiz hesabınızı başka bankaya taşımanız da mümkün değildir.